Šachový klub ZBROJOVKA VSETÍN

Šachový klub ZBROJOVKA VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

DOBOVE-DOKUMENTY

 

Dobové dokumenty o šachovém dění na Valašsku.


4V článku Okénko do historie šachu na Vsetínsku jsme zveřejnili některé historické dokumenty, které se podařilo nalézt a tak zachránit pro další generace před jejich ztrátou. Řada z nich byla už uvedena v kronice ŠKZ a v knize "100 let šachu na Valašsku". Tyto dokumenty a fakta chceme ještě postupně doplňovat na našich webových stránkách o další data, která se vztahují k historii Valašského šachu, která je poměrně bohatá a obsáhlá.

 

 

 

skaličkaŠachová příručka z roku 1926

Šachová příručka z roku 1926 je jedním z vzácných dokumentů, které se podařilo zachovat až do současnosti. Jedná se o dokument starý bezmála 90 let a nebude jich v celé republice mnoho. V okrese Vsetín zatím víme o jedinném exempláři a ten jsme s bratrem objevili při sběru dat a dobových dokumentů u šachového kronikáře Josefa Krupy ze Zubří, který je jejím  vlastníkem a proto se dvě strany tohoto dokumentu mohly objevit v knize "100 let šachu na Valašsku", vydané v roce 2008. Naše vzájemné velmi dobré vztahy potvrdil Josef Krupa ještě v roce 2014 kdy nám obětavě celou příručku naskenoval, za což mu patří velký dík!.Příručka je významný prvorepublikový šachový dokument obsahující celou řadu důležitých faktů (viz obsah naskenovaného dokumentu). Jen namátkou: Seznam všech československých šachových klubů, oddílů a sdružení * Seznam mistrů ÚJČsŠ * Pravidla a řády * Důležité zprávy ze šachového dění v Evropě i zámoří * Data založení šachových svazů evropských zemí, atd. Jeden z autorů - dr. Karel Skalička-Mitovský byl za ČSR signatářem protokolu o založení FIDE v Paříži 1924. Po olympiádě v Buenos Aires 1939 zůstal natrvalo v Argentině spolu s dalším členem družstva Protektorátu Čech a Moravy Jiřím (Jorgem) Pelikánem.

 

1945Šachová ročenka 1945/46

Šachová ročenka 1945/46 je jediným zachovaným exemplářem, který získal Stanislav Juříček z pozůstalosti po Otto Tkadlecovi (nar. 1925) ze Vsetína. Šachová ročenka 1945/46 představuje první ucelenou tiskovinu Šachového valašského okrsku (ŠVO), kterou vydal František Drozd (nar. 1915) z Valašského Meziříčí.
Obsahuje a stručně popisuje: vznik ÚJČŠ v Praze v roce 1905, vznik Moravskoslezské župy v Ostravě v roce 1928, historii organizovaného šachu na Valašsku a vznik ŠVO v roce 1944, adresář funkcionářů a zástupců jednotlivých šachových sdružení, hrací řád meziklubovní soutěže MSŽ ÚJČŠ, rozlosování už III.ročníku meziklubové soutěže 1945/46 v rámci ŠVO a sestavy družstev.
Na tu dobu pěkně provedená přehledná pomůcka pro všechny tehdejší kluby ŠVO. Jedinou chybou v ročence je údaj o nejstarším organizovaném šachovém sdružení - ŠK Valašské Meziříčí z roku 1925. František Drozd nedohledal v Časopisu českých šachistů (ČČŠ) z roku 1911, že ve Vsetíně byl právě v roce 1911 založen Šachovní klub, který byl zaevidován v Praze v rámci ÚJČŠ.

 

věstníky

Věstník Šachového Valašského okrsku č. 1/1945

Věstník Šachového Valašského okrsku č. 13/1944

Věstníky ŠVO č. 13 z 29. 11. 1944 a č. 1 z 27.1. 1945 získal Stanislav Juříček při asanaci rodinného domku Františka Bajara ve Valašském Meziříčí v listopadu 2007.
Věstníky vydával výbor ŠVO po svém založení od roku 1944 k řízení meziklubovních soutěží a aby informoval jednotlivá šachová sdružení o aktuálním šachovém dění nejen celorepublikovém, ale i o pořádání turnajů v samotných klubech. Věstník ŠVO nahrazoval určitým způsobem celorepublikový ŠACH - časopis oficiálního orgánu ÚJČŠ, jehož vydávání bylo v rámci Protektorátu Čech a Moravy omezovacím nařízením ze dne 31.8.1944 „dočasně zastaveno". Věstník č. 13 obsahuje jmenovitě kompletní sestavy všech družstev přihlášených do soutěží řízených ŠVO a rozlosování s termíny utkání ročníku 1944/45. Zajímavostí Věstníku č. 13 jsou mj. například pokyny pro přerušení utkání při leteckém poplachu.
Věstník ŠVO č. 1 obsahuje aktuální zprávy z ÚJČŠ, MSŽ, ŠVO a z jednotlivých šachových sdružení.
Uvádí např. kompletní výsledky meziklubové soutěže družstev ŠVO a stavy rozehraných klubových turnajů jednotlivců.


mapaMapa okresu Vsetín (před rokem 1946)

Tuto mapu jsem objevil a použil z knihy VSETÍN vydané v roce 1946 od autorů: JUDr. Karla Krčmáře -městského tajemníka, Jaroslava Klvače - městského hospodářského ředitele v v. a Richarda Pavlíka - městského archiváře.
Zajímavostí mapy z té doby je, že v porovnání se současností, východní a západní hranice zůstala prakticky beze změn, tak severní a jižní hranice tehdejšího okresu Vsetín sahá od obce Bystřičky po obec Lužnou!

 

cs šachDokumenty z historie šachu

Jedná se o kopie z časopisů Československý šach z let 1940 - 1946, které nám zapůjčil Josef Novák z Valašského Meziříčí. Obsahují zajímavosti týkající se vzniku ÚJČŠ v roce 1905, dění v jednotlivých Župách a dění vztahující se ke klubům a jednotlivcům z ŠVO.
Z roku 1940 je např.: srovnání počtu klubů a členů v jednotlivých župách v letech 1939 a 1940, turnaj s účastí Jiřího Fichtla, vzpomínka Karla Zmatlíka na založení ÚJČŠ v roce 1905 po 35 letech a společné foto zakládajících členů, připomenutí založení Časopisu českých šachistů v dubnu 1906 - dnešního Československého šachu. 1940/41 konečná tabulka UHŽ -1. třídy s účastí Šachového spolku Vsetín, soutěž družstev MSŽ, OLŽ, BRŽ a UHŽ v rámci ÚJČŠ. Rozlosování UHŽ - 1.třídy 1942 s účastí ŠS Vsetín.
1946 - jmenný seznam držitelů výkonnostních tříd, z ŠVO: Jiří Fichtl, Josef František Baláš, František Kaimer, Karel Zátopek a Ervín Kössler. Mapy s vyznačením obcí zakládajících klubů ŠVO, kde se všude hrály šachy v minulosti a v současnosti.

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
 

Komentáře

1

8.11.2014 11:16:20 - Antonín Juříček
Opět musím poděkovat Davidu klimkovi za uložení dalších materiálů z šachové historie Valašska. Zde se potvrzuje, že předchozí sběr dat nebyl zbytečný. Kroniku má jen jediný vlastník, knihu "100 let šachu na Valašsku" může mít maximálně 800 majitelů (výše nákladu), ale data uložená na webových stránkách si může prohlédnout každý uživatel internetu a v tom spočívá jedno z "poslání a využití" internetu. Z těchto zveřejněných dat tak mohou čerpat informace o šachové historii i další zájemci z ostatních klubů celého regionu!

 

copyright © 2020 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

  GLASS SERVICE

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm    vsetinzk