Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-9-KOLO

 

Černý den


Neděle 25.2. byla pro vsetínské áčko černým dnem. Nejen proto, že jsme domácí utkání „o šest bodů" s Třincem nezvládli. Ale také proto, že v utkání dominovaly černé figury. Vždyť z osmi partií hned 6x zvítězili černí, ve dvou případech partie skončila remízou. Vydejme se tedy po stopách zápasu, jak onen netradiční výsledek vznikl.

 

Kvůli kolizi se slovenskou extraligou jsme se tentokrát museli obejít bez Karola. Jinak jsme byli kompletní, a naopak nás na toto utkání ještě posílil Peťa Zajíček. Sestava tedy byla následující: 1.Smilek, 2.Bělunek, 3.Stančík, 4.Kovařík, 5.Parák, 6.Zádrapa R., 7.Zádrapa J., 8.Zajíček. Hostující Třinec přivezl rovněž takřka kompletní sestavu včetně překvapení na 7.desce. Karty byly rozdány následovně - Třinec měl Elovou převahu na čtyřech šachovnicích (z toho jedna opravdu výrazná), my byli favority na dvou deskách. Zbylé dvě byly Elové vyrovnané. A celkový výsledek 3:5 předzápasovému rozložení sil vlastně odpovídal, byť průběh byl zajímavý.

 

Peťa S. na 1.desce měl před sebou těžkou výzvu. A před utkáním mě upozornil, že se k ní postaví doslova čelem a bude hrát velmi ostře. No, ostrá hra se velmi rychle proměnila na kamikadze. Kuba S. trefně okomentoval, že si možná Peťa spletl herní mód a hrál „King of the hill" (cílem je dostat krále na jedno z centrálních čtyř polí). Ovšem soupeř hrál nekompromisně a přihrál první bod pro hosty. Následně se na ostatních šachovnicích poměrně dlouho nic nedělo.

 

Já dostal v blížící se časové tísni (oba cca 10 minut na 18 tahů) nabídku remízy. Provedl jsem rychlou kontrolu postavení na šachovnicích a usoudil jsem následující. Laďa stojí vyrovnaně, Kuba S. o něco hůře, ale je to hratelné. Dominik je vyhraný, Radek stojí o něco lépe a tvoří. Kuba Z. má zdravou pozici a Peťa Z. stojí aktivně a tlačí. V důsledku toho jsem usoudil, že máme v utkání dobře nakročeno k zisku bodů a remízu jsem přijal. Byť, jak se ukázalo v analýze, stál jsem o něco lépe. A navíc jsem se zásadně seknul v hodnocení některých pozic. Kuba S. prohrál rychle po mé remíze. V partii prováhal možnost 22.Df1, kde by získával materiál. A poté již byla pozice složitá a soupeřka mu mnoho šancí nedala.

 

Poněkud zaskočen jsem byl výsledkem Dominikovy partie - místo výhry prohra. Velká škoda. Pozice byla mnohem jedovatější, než se zdála. Dominik hrál s kvalitou a pěšcem více, nicméně soupeř rozjel zajímavý útok na krále. Jak se Dominik sám po zápase domníval, bylo třeba hrát 23.b4 s následujícím 24.Vb3. Bohužel se nestalo a připsali jsme další nulu. Aby toho nebylo málo, pozice se rozpadla i Kubovi Z. Měl proti sobě kvalitního soupeře, který nenápadně zlepšoval pozici, vytvářel Kubovi slabinky a při první příležitosti aktivně vystartoval kupředu na slabého krále, což znamenalo konec nadějí pro Kubu i pro družstvo. Najednou jsme prohrávali 0,5:4,5 a výsledek jsme mohli jen korigovat.

 

Naštěstí jsme na všech šachovnicích stáli dobře, a tak to na nějaký ostudný výprask nevypadalo. Radek si hezky počkal na první soupeřovo zaváhání. To se dostavilo ve 35. tahu a Radek jej nekompromisně využil. Doporučuji přehrát si partii minimálně od onoho 35.tahu. Vyhrát se podařilo i Peťovi Z. Celou partii hrál aktivně a velmi dobře využil poziční převahy. Jeho soupeř v jednu chvíli sáhl k „vyčkávací taktice" a to se mu vymstilo. Hezky zvládnutá partie od Peti. Poslední dohrával Laďa. Tam bylo zřejmé, že se proti sobě usadili dva soupeři na podobné (a vysoké) kvalitativní úrovni. Za celou dobu nedošlo k vážnějšímu narušení rovnováhy a po 49 tazích a 4,5 hodiny byl podepsán smír.

 

Celkově tedy utkání skončilo naší prohrou, konkrétně 3:5. Jak jsem již psal, zajímavostí (až raritou, řekl bych) bylo 6 výher a 2 remízy černými figurami. Výhoda tempa bílého dnes nebyla zřejmě tak úplně výhodou :-) Prohra pro nás znamená (i vzhledem k ostatním výsledkům) docela značné nepříjemnosti v tabulce. Pro záchranu v soutěži bude z posledních dvou kol nutné uhrát minimálně 3, ale spíše 4 body. Samozřejmě se o to pokusíme, byť nás nečeká nic lehkého. Soupeři nám bude Orlová a následně Český Těšín.

 

Matyáš

 

 

a-9kolo

 

tab9

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk