Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-5-KOLO

 

Drama se šťastným koncem


Vánoce klepou na dveře, což znamená, že pochopitelně jako každý rok zmizel sníh. Nu což, alespoň tedy naši soupeři z Karviné mohli bezpečně dorazit a nic nebránilo odehrání pátého kola druhé ligy. Opět bylo možné sledovat utkání online (díky Honzovi za vydatnou pomoc a starání se o onliny!) a mám zprávy, že jsme opravdu fanoušky měli! :-) Karviná přijela takřka kompletní, ale navzdory tomu jsme mírnými favority utkání byli my, neboť jsme nastoupili v silné sestavě Motúz, Bělunek, Stančík, Kovařík, Parák, Zádrapa R., Zádrapa J., Bosák. Karviná přivezla zkušené družstvo, v jehož řadách byl mimo jiné FM Olšar. Proč jej zmiňuji? Protože musím ocenit, na jaké úrovni šachy hraje, přestože je nevidomý! Asi všichni jsme si někdy vyzkoušeli hrát šachy poslepu a například v mém případě to znamená pokles výkonnosti z cca 2000 ELO na nějakých možná 1200. Pan Olšar si ale drží výkonnost přes 2000 i jako nevidomý!

 

A nyní již k samotnému průběhu utkání. Jak je na utkáních 2.ligy zvykem, první dvě hodiny se „nic nedělo", žádná pozice nevybočila zásadně z rovnováhy. Po třech hodinách stále nebyla dohraná jediná partie a já si začal říkat, jestli máme vůbec na nějakých šachovnicích potenciál vyhrát. Na většině šachovnic totiž byly pozice v rovnováze, případně jsme tahali za kratší konec. Ale přece jen jsem v některých partiích potenciál našel. Jednou z nich byla partie Kuby Z. - a Kuba ten potenciál naplnil rychleji, než bych čekal! Samozřejmě, soupeř mu v časové tísni výrazně pomohl, ale Kuba byl ten, který vytvořil pro soupeře nelehkou pozici, a dostal jej do časovky. Další zasloužená výhra našeho letošního tahouna (4/5 bodů).

 

Následně se zápas odšpuntoval a začaly vzduchem létat nabídky a odmítnutí remíz. Několik partií tou remízou také skončilo. Laďa, Dominik ani Matyáš nedopustili žádné velké drama ani na jednu stranu a oba týmy najednou měly o 3 remízy více. A velkou injekci optimismu nám připravil druhý Kuba. V mírně lepší pozici se mu povedlo nachytat soupeře a krásně využít jeho slabého krále. Závěr byl hezký a chladnokrevný. Minulé kolo si Kuba vzal volno a evidentně to volno pomohlo, protože protrhl svou smolnou sérii a zařídil důležitý bod. Vedeme 3,5:1,5 a navzdory tomu, že Karol s Honzou tahají horší pozice, začínáme pozvolna slavit, protože Radkovi se povedlo dosáhnout vyhrané koncovky.

 

Vzápětí však přichází ledová sprcha. Vyznavači korektnosti snad prominou nevinný vtípek. Radek se na jeden tah „nakazil" slepotou od svého nevidomého soupeře. Na chvíli jsme tak viděli souboj nevidomého se slepým, přičemž nevidomý se zaradoval, neboť Radek přehlédl jednoduchý taktický obrat. Ten znamenal, že z vyhrané koncovky se stala koncovka prohraná. Velká škoda! Ale nedá se nic dělat, stane se to někdy každému. Ještě se hrály dvě partie, které nás mohly spasit. Honza se snažil najít věčný šach v dámské koncovce, kde soupeřův volný pěšec mazal velmi rychle do dámy. Bohužel karvinský šachista nezaváhal, všechny šachy eliminoval a zařídil tak vyrovnané skóre 3,5:3,5.

 

O všem tedy rozhodovala první deska. Karol proti svému mladému soupeři nezvládl moc dobře zahájení a přechod do střední hry. Téměř celou partii tahal za kratší konec, velkou část partie stála pozice podle motoru kolem hodnocení -3. Báli jsme se tedy nejhoršího, že vyhraný duel ještě prohrajeme. Karol však začal kouzlit. A kouzla to byla mocná. Již jsem se začínal radovat, že Karol našel věčný šach. Ale rychle jsem prozřel. Karol nedával jen věčný šach, on si dámskou koncovku postupně připravoval až do fáze, kdy ji začal hrát na výhru! A opravdu to již netrvalo dlouho a Karol svůj obrat v partii dokonal. Více než 5 hodin úmorné dřiny stálo za to, Karol vybojoval pro družstvo nejtěsnější možnou výhru 4,5:3,5, která nám dodává naději na záchranu. Soutěž je velmi vyrovnaná, výsledkově i výkonnostně. Je zábava být toho součástí, držte nám palce v dalších kolech!

 

Níže se můžete podívat na výsledky i tabulku, přehrát partie z utkání a prohlédnout pár fotek ZDE na tomto odkazu.

 

Matyáš

 

 

 

a 5kolo

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk