Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-2-KOLO

 

Těsně, ale bez bodů


Druhé kolo druhé ligy zaválo áčko na půdu TJ Ostrava. Dal se čekat těžký, ale vyrovnaný, zápas. Byť nám chyběl Karol. Cesta byla naplánovaná již skoro tradičně ze tří stran - z Valašska (Radek Zádrapa, Kuba Zádrapa, Jarek Závodný, Vláďa Bělunek, Peťa Smilek), z Olomouce (já, tedy Matyáš Kovařík) a z Brna (Kuba Stančík, Dominik Parák). Dominika však přes noc skolila teplota, tak jsem si dal ranní kapitánskou rozcvičku. Ze života kapitána, aneb výpis hovorů před zápasem :-)

 

  tab2    tel1

Bylo třeba zajistit náhradu, přeorganizovat dopravu i domluvit se s kapitánem béčka. Aspoň po ránu nebyla nuda :-) Tímto děkuji všem zúčastněným za rychlé a kladné vyřešení situace. Dominika nahradila Amálka. A nutno říci, že úspěšně, ale to předbíhám.


Soupeři na nás vyrukovali takřka s nejsilnější možnou sestavou, utkání rozhodně nepodcenili. Už od začátku měli na některých šachovnicích převahu. Ne však výraznou, a tak byl zápas dlouhou dobu nerozhodný 0:0. První partie skončila až někdy po 13. hodině. Pokud se nepletu, tak jako první dohrál Peťa. Měl těžkou úlohu první šachovnice. Bojoval dobře, pozice byla zajímavá, ale soupeř jej přece jen přetlačil a poslal Ostravu do vedení. Alespoň remízu jsem na naše konto připsal já. Celá partie byla technická a v rovnováze. Byť jsme každý měli určité možnosti (a hlavně možnosti se splést a pokazit partii). V jedné variantě, kterou jsem počítal, mohla nastat zajímavá situace, kdyby soupeř zahrál jinak než se během hry stalo. Vznikla by následující pozice:

 

diagram

 

Černý (v pozici na tahu) by byl díky aktivní bílé věži na c8 a slabé pěšcové struktuře, která se rozpadá, zřejmě prohraný, např. po c5 stojí pozice dle motoru +1,5. Ovšem černý zde má jednu netradiční a pěknou výmluvu znamenající remízu. Můžete zkusit popřemýšlet, kdyžtak po pár dnech do komentáře doplním řešení, pokud jej sem nikdo nenapíše.


Další remízu přidala Amálka. Rozhodně zaslouží pochvalu, proti silnému soupeři (ELO přes 2000) hrála velmi dobře a ke konci partie mohl dokonce být s remízou spokojenější soupeř. Když přihlédneme k tomu, že se Amálka dozvěděla až 2 hodiny před zápasem, že vůbec bude hrát, tak podala moc pěkný výkon. Stejně tak velmi dobře svou úlohu zvládl Kuba Z., kterému se 2 hodiny před zápasem skrz změnu sestavy otočily barvy. Ale nedal to na sobě vůbec znát a rovněž proti hráči 2000+ zvítězil. Byť jsem si chvíli myslel, že Kuba prohrává o dva pěšce, ale po chvíli jsem si to šel spočítat znovu a vidím, že Kuba za ty dva pěšce méně má figuru navíc :-)


Za stavu 2:2 jsme ovšem tahali za kratší konec, protože Kuba S. i Jarek shodně ztratili kvality. Kompenzace za ně nebyly, a tak zanedlouho museli oba kapitulovat. Už jsme tedy nemohli vyhrát, ovšem stále jsme mohli uhrát alespoň remízu za 4:4. A vypadalo to docela nadějně, Radkovi se povedlo vytvořit krásně napínavou pozici plnou taktiky. Až partie budou zveřejněny (zřejmě během středy), doporučuji si tuto konkrétní najít a přehrát, stála za to! Radek vytvořil velký tlak na soupeřova krále, ten to neustál a bod byl náš! O celkovém výsledku rozhodovala Vláďova partie. Vláďa celou dobu tahal za delší konec a povedlo se mu partii dovézt do vyhrané koncovky s nestejnými střelci a věžemi. Vláďa měl pěšce navíc a už to vypadalo, že se mu jej povede uplatnit. Bohužel se tam však kvůli drobné nepřesnosti objevil motiv výměny věží, který znamenal remízu.

 

ostrava-skv

 

Celkově jsme se tedy museli smířit s další těsnou prohrou v poměru 3,5:4,5. Víme, že sezona bude letos náročná, ale ještě zbývá hodně kol, ve kterých můžeme zabojovat. Za 2 týdny nás doma čeká Poruba. A pokud technika dovolí, budeme zde na webu mít puštěný online přenos.


Matyáš

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

4
8.11.2023 16:11:57 - Matyáš
Ano, Vd4 už je naprosto správná myšlenka. Po cxd4 by samozřejmě přišlo Sxh2+ s věčným šachem. Kdybychom šli čistě po "motorovém řešení", tak po Vd4 přije Vd1 a bílý by měl držet drobnou výhodu (+0,5). Nejlepší úvodník dle motoru je Vc4 se stejnou myšlenkou jako Vd4, jen tam ukazuje čistou rovinu. Např. 1...Vc4! 2.Vc1 Sxh2+ 3.Kf1 Vc5! 4.b4 Se5 5.bxc5 Vh1+ s rovnou hrou. Lidsky těžké na propočet a přesné zhodnocení, ale pozice zajímavá.
 

3
7.11.2023 15:01:06 - Petr Zajíček
Nemám tady "motor", tak když se na to dívám podruhé, mělo by stačit Vd4.
 

2
7.11.2023 11:57:20 - Matyáš
Ano, myšlenka věčného šachu je správná, ale přesně jak píšeš, Vxh2 kolabuje na obraně g3. Je tam však jiný, netypický a nečekaný, úvodní tah... Nebýt motoru, tak mě samotného nenapadne.
 

1
7.11.2023 5:17:34 - Petr Zajíček
Nabízí se Vxh2 a Vh4 s věčným šachem, pokud ovšem bílý místo braní věže zahraje g3, černý prohraje.
 

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk