Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-9-KOLO

 

Mícháme kartami

 

Soutěže se pomalu chýlí ke konci a nejinak tomu je se druhou ligou. Naše skupina byla před tímto kolem velmi zamotaná a nic se na tom nezměnilo. Snad možná naopak. Krom boje o záchranu se reálně otevírá i boj o postup. Máme na tom, neskromně řečeno, docela velký podíl. Deváté kolo nás čekal výlet do Ostravy-Poruby. Suverén letošní sezóny, jasný favorit soutěže, který to doteď potvrzoval. Říkali jsme si, že to dost možná bude jen boj o skóre, ať prohrajeme co nejnižším rozdílem. Ale jedním dechem jsme dodávali, že nikdo není neomylný a zabojujeme i tentokrát.

 

K utkání jsme se sjeli doslova ze všech stran. Z jihu, z Valašska, přijela autem největší část výpravy - Radek, Karol, Pavel, Jarek. Ze severozápadu, z Opavy, dorazil Vláďa. Z jihozápadu (Brna) Kuba a Dominik. A konečně z „bližšího jihozápadu" (Olomouce) jsem dorazil já. Nutno dodat, že na poslední chvíli, jako poslední z týmu. Aneb nová doba, kapitán nastupuje do lodi jako poslední a sám ji potápí ke dnu. Ale k tomu až později.

 

Soupeři utkání rozhodně nepodcenili a na prvních čtyřech deskách nasadili opravdu kvalitní šachisty. To ale naše borce nijak nerozházelo, naopak. Karol předvedl něco, co bychom asi každý chtěli umět. Během 18 tahů naprosto suverénně zremizoval černýma velmistra, když jej donutil opakovat tahy. Co k tomu dodat, snad jen klobouk dolů a gratulace! A to nebylo vše. Kuba se FIDE mistra za šachovnicí vůbec nelekl, ba naopak. Než jsme se stačili rozkoukat, Kuba již vedl o kvalitu a pěšce. Nedopustil žádné komplikace a partii bezpečně dovedl do výhry. Skvělý výsledek i výkon! Pohodovou remízu přidává na naše konto Dominik. Vedeme tak 2:1.

 

Partie byly moc dobře rozehrány snad na všech stolech. Jen já jsem „zapomněl" na rošádu, a i přes mé domněnky, že je to úplně v pohodě, to ve skutečnosti v pohodě nebylo. Ale Jarek měl dva pěšce více a pozice vypadala v pořádku. A ostatní hráli vyrovnané či mírně lepší pozice. Vypadalo to až příliš dobře na to, aby to byla pravda. Nu, tak jsme se rozhodli zkomplikovat si boj. U mě začal soupeř dokazovat, že rošáda je opravdu důležitý tah a dostal mě pod velký tlak. Nezbylo mi než obětovat materiál a zkusit ještě trošku pozlobit mou dvojicí věží. Mezi tím prohrál Vláďa. Pozice vypadala dlouho v pořádku, nicméně Vláďovi se stalo osudným zřejmě to, že vedl boje na obou křídlech a zkušený IM sedící proti němu jej vytrestal. A aby toho nebylo málo, prohrál také Jarek. Oslabil si krále a asi trošku podcenil soupeřovu dvojici střelců. Z pohodové pozice se dvěma pěšcema navíc se najednou stala matová síť. Stav se otočil, soupeři vedou 3:2.

 

Naštěstí máme v týmu chladnokrevného zabijáka. Je to fakt profík, svým obětem prostě nedá šanci uniknout. Letos uhrál již 6 bodů ze 7 kol a výkonem 2340 ELO drtí jednoho soupeře za druhým. Ano, tímto zabijákem je Radek. I dnes potvrdil svou pověst a učebnicově přesným výkonem zaknihoval další výhru. Za stavu 3:3 se dohrávaly poslední dvě partie. V té mé jsem již jen zkoušel, zda se soupeř někde nesplete. Nespletl a donutil mě kapitulovat. Mé výkony jsou letos inverzí těch Radkových. Jak jsem již naznačil, letos jako kapitán potápím koráb dolů, při výkonu 1,5/8 mé body v těsných zápasech hodně chybí.

 

Naštěstí mám kolem sebe skvělý tým. A jedním z jeho členů je Pavel. A ten dnes svou výhrou zachránil celkovou remízu. Byť nebyl zdravotně úplně v kondici, tak výborným výkonem přehrál silného FIDE mistra, získal rychle pěšce a v dámsko-jezdcové koncovce se dokázal vyhnout také všem šachům soupeře. Celkově tedy výsledek 4:4, což je vzhledem k síle soupeře parádní. Nicméně je to bod trošku hořkosladký, neboť dle průběhu utkání jsme asi všichni cítili, že toto utkání bylo rozehrané na výhru. Škoda proher, sláva vítězům. Soutěž se nyní stává ještě napínavější a vyrovnanější. V zadní části tabulky pořád není nic rozhodnuto a do posledního kola nebude jasno. A dnešní remízou jsme Porubě zkomplikovali cestu k titulu. Momentálně již mají jen bodový náskok na Český Těšín a v posledních dvou kolech nesmí zaváhat.

 

Partie k přehrání lze dočasně najít na tomto odkazu.

 

Matyáš Kovařík

 

a9

 

t9

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk