Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-8-KOLO

 

Řežba s třineckými oceláři

 

Když na Lapač přijeli v zasněženou a mrazivou neděli 5.2. tradiční hosté z Třince s dostatečným předstihem a v prakticky nejsilnější sestavě, bylo jasné, jakou důležitost toto utkání pro oba celky má. Oběma týmům by se do tabulky letošního ročníku 2.ligy F hodily 3 body jako sůl, aby se nemusely nervózně ohlížet na další kandidáty na sestup. Když i naše řady domácích hráčů posílil "host" nejvzdálenější, až z Anglie Peťa Zajíček a zpevnil naši 8. šachovnici, byli jsme plni očekávání. To však velmi záhy citelně ochladlo, když jsme zjistili, že bohužel v klubovně vypadlo během soboty vytápění.

 

Přes snahu vše vyřešit telefonicky nakonec rozhodla vyhlášená česká vlastnost improvizace :-) A tak za sálání kuchyňské dvouploténky a pravidelně vyměňovaných "kbelíkových radiátorů" s horkou vodou utkání začalo. A pro soupeře na druhé desce velmi záhy skončilo. Sotva se Pavel zamyslel, jakou výstavbu na soupeřovu králku s g3 použije, zazněla z úst hostujícího hráče nabídka na remis. S přihlédnutím k dění na 8. šachovnici a také k "mentální a motivační únavě materiálu" Pavel smír přijal.

 

Na 8. šachovnici totiž dostal Peťa od soupeře dárek na uvítanou v ČR v podobě čistého střelce již v 7.tahu. Ačkoliv by Peťa jistě raději pěkně útočil, obrnil se trpělivostí, další náznaky aktivity soupeři nedovolil, sebral mu "hračky" a zaknihoval pohodlný bod. Jsme ve vedení, ale další pojistky nepřícházejí, bohužel ani od Dominika, který měl ze zahájení obrovskou výhodu a příležitosti velmi brzy rozhodnout opět dokonce černými figurami.

 

Z herního projevu soupeřů Káji, Kuby a Matyho lze vyčíst, že své pozice mají pod kontrolou a sebevědomě určují dění na šachovnicích. Na dalších deskách jsou pozice poměrně vyrovnané, partie Domka se změnila v chaos - klasický výsledkový trojtip. Ačkoliv to zpočátku nijak dramaticky nevypadalo a v partii Matyho se nejprve obě dámy jaksi "zakecaly" na dámském křídle, oživila věhlasná třinecká velmistryně situaci na královském křídle obětí kvality za iniciativu. V dynamické protihře potom svými koni narušila obranné bílé šiky a dlouho pasivní černá dáma nakonec pomohla zahubit bílého krále. Pro Matyho hodně "těžký test a lekce".

 

Bohužel to nejinak dopadlo i na první a čtvrté šachovnici. Kája avízoval zájem vyzkoušet si jednu zajímavou variantu ve skotské, ale bohužel narazil na skvěle hrajícího třineckého borce, který má na první desce skvělé výsledky a v letošním ročníku je zatím bez prohry! Nejenže mu volba skotské vyloženě sedla, ale ani jinak velmi nebezpečného Káju k ničemu bílými nepustil. Převzal iniciativu ve střední hře a partii zakončil matovým útokem. Alespoň určité šance na půl bodu jsme ale měli na čtvrté šachovnici. Zde Kuba věren svému stylu nehodlal bránit své slabiny a když je začal zkušený soupeř sbírat, vyrazil na zteč. V mezihře se naskytla šance vytěžit z kompenzace přechod do hratelné koncovky, ale namísto výměny dam ztratil materiál a brzy na to i partii. Po čtyřech odehraných hodinách a skončení časových kontrol je mezistav 1,5:3,5 pro hosty z Třince.

 

U Vládi a Radka se třinečtí borci sice uchránili prohrám na čas, když oba hráli řadu tahů doslova na sekundách, ale po kontrole jsme mohli doufat v bodové zisky. Vláďa skálopevného FM přehrál ve střední hře zajímavým tanečkem svého jezdce, získal nezastavitelného volného pěšce, brzy na to figuru a přesvědčivě technicky realizoval. To Radek musel nejdříve svého soupeře "uspat", a pak "uštknout" :-) Navzdory aktivnímu zahájení a zajímavé mezihře přešla partie do koncovky nestejných střelců za dohledu čtyř věží. V jednu chvíli se zdálo, že se pozice bude hrát černému lépe kvůli volnému černému pěšci až na d3. V ten moment ale černý zpasivnil svého bělopolného střelce nevhodným manévrem a odsoudil ho pouze do role strážce pěšce z e2. Toho Radek využil, dle názvosloví od GM Markoše "krystal d3+Se2" zablokoval králem, pak po liniích za pomoci černopolného "střelce navíc" soupeři vlezly věžky do kožichu a černému se všechny slabiny úplně sesypaly. Na jednu stranu trochu tvrdý trest za nevýraznou mezihru třineckého hráče, na druhou stranu cenná výhra dávající nám šance na dobrý výsledek v zápasu. Radek tak stále více dominuje úspěšnosti hráčů našeho družstva!

 

A nyní zpět na 6.šachovnici k borcům na konec. Stav 3,5:3,5 na skóre, kolem všichni ostatní aktéři a dokonce pár neplatících diváků a z dění na šachovnici jde hlava kolem snad všem. V partii se nedá použít nějaký standartní plán hry, ani materiální rovnice neodpovídají zarytým poučkám, že 1 střelec = 3 pěšci. V jednu dobu se mohlo i zdát, že pěšci se nějak poberou a že třinecký borec bude mít V+S proti V, ale to se naštěstí nepotvrdilo :-) V poslední fázi byl materiál S+p proti 3xp, kde se ještě oba hráči mohli splést v propočtu o jediné tempo. Nakonec to vzhledem k celkovému průběhu partie skončilo studiovou remízou, když Domek zaměstnal bílého krále a střelce lovem volných pěšců, aby mohl zahubit posledního pióna na a- sloupci. Vzhledem k tomu, že bílému zbyl ten "správný" bělopolný střelec, byla to naštěstí poslední starost celé dramatické partie.

 

Podtrženo a sečteno- dělba bodů ani jednomu z týmu nijak výrazně nepomohla, 2.liga F se bude rozhodovat do posledních kol. Dle průběhu partií je ale výsledek vcelku spravedlivý, borci, co šli svým výhrám více naproti, byli odměněni. Díky všem účastníkům utkání za dramatickou podívanou a velmi zajímavé duely.

Doufáme, že nikdo z aktérů zápasu ten teplotní diskomfort neodstůně.

 

Pavel Viták

 

Zápas Vsetín - Třinec očima Pavla Vitáka v diagramech

 

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

6
9.2.2023 17:51:34 - Honza
Pavle, dík za krásný článek. Moc jsem se pobavil.
 

5
8.2.2023 22:04:42 - Michaela Zádrapová
Skvělá reportáž. I jako nehrající šachová záloha jsem se pobavila!
 

4
8.2.2023 12:43:08 - Matyáš
Perfektní reportáž a pečlivě vybrané momenty ze všech partií. Díky moc za precizní žurnalistickou práci. A všem doporučuji si pdf dokument otevřít! Jinak k zápasu - byť jsme prohrávali 3,5-1,5, tak si myslím, že jsme prakticky celý zápas tahali za delší konec a 4,5 bodu bylo velice blízko. Je bohužel citelně znát můj výkon 1,5/7. Ale musím ještě jednou vyzdvihnout Radka, ten letos hraje v parádní fazóně! Stejně tak Vláďa a Petr zahráli v neděli velmi jistě a zcela zaslouženě získali celý bod. Ještě doplním úspěch našeho béčka - drtivou výhrou 6:2 vyloupili Slavičín. Dobrá práce!
 

3

8.2.2023 11:42:03 - Radek
Pavle, parádní článek! S ním jsem na zápas koukal podruhé. A z obohacujícího úhlu. A kdo tam nebyl - jakoby tam byl.

 

2

7.2.2023 21:29:15 - Petr Zajíček
Ještě jsem zapomněl dodat, že soupeř den předtím hrál na chess.com bleskovky na 3 minuty a to se mu vymstilo, že hrál rychle i ve vážné partii a brzo ztratil figuru.

 

1

7.2.2023 21:20:50 - Petr Zajíček
Máš pravdu, Pavle. Už jsem se rozmýšlel, zda mám útočit h6, g5 a f5 na střelce, pak jsem si vzpomněl na přípravu (díky kapitáne za připomínku!), kde jsem zjistil, že soupeř je KM, hraje nesmírně vynalézavě a vzdává se, až když mu chybí materiál na útok. Tak proč bych mu dával možnost na protihru. Dominik hrál pěkně, škoda že místo Dd4 neustoupil střelcem, pak by vyhrál.

 

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk