Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-6-KOLO

 

Druholigové derby vítěze nepoznalo


Nový rok, nové výzvy, nové zážitky, staré dobré derby. Jak jinak začít rok 2023 než druholigovým valašským derby Vsetín-Hošťálková? Tedy abych byl přesný, tak vsetínského áčka a hošťálkovského béčka, jelikož tamní áčko se nyní účastní bojů nejvyšších, extraligových. Na atraktivitě derby to nic neubralo, neboť obě družstva k utkání vyrukovala s kvalitními a možná až nebývale vyrovnanými sestavami co se ELO týče. Posuďte sami - průměrné ELO naší sestavy bylo 2096. Průměrné ELO kluků z Hošťálkové pak 2097,5. Reportáž začnu netradičně již kompletním celkovým výsledkem a následně ke každé partii doplním krátký komentář.

 

a6

 

Nerozhodný výsledek 4:4. Asi zasloužený, byť pro obě družstva téměř nic neřešící. Pro jistotu udržení se v soutěži budeme oba týmy muset v následujících pěti kolech urvat dvě vítězství.

 

Zajímavá situace nastala po šesti dohraných partiích, kdy všechny výsledky byly remízové. V tu chvíli jsme si říkali „nikdo nám nebude chtít věřit, že se ten zápas opravdu hrál". Opak je ale pravdou a některé partie byly opravdu bojovné. Jen dvě skončily poměrně rychlou remízou, a to Pavlova a moje. K nim není příliš co dodat, snad jen že obě nabídky byly poslány ze strany soupeřů a přijaty ze strany naší. Po rychlé remíze jsem měl alespoň dostatek času sledovat počínání ostatních. No musím říct, že příště radši budu hrát déle, protože sledovat partie jen z pohledu diváka je na nervy ještě náročnější než z pozice hrajícího :-D

 

Karol opět potvrdil, co jsem již psal v některém z minulých článků. Rozehrál partii natolik zajímavě, že jsem jí velmi rychle přestal rozumět. No Kájovi v těchto zápletkám vždy věřím a věřil jsem i dnes proti jeho mladému soupeři. Ten však hrál velmi dobře a seriózně a všechny Karolovy hrozby eliminoval. Naopak se sám pokusil převést partii do lepší koncovky a v ní naši jedničku otestovat. Karol se nedal a byl z toho tedy remízový výsledek.

 

Vláďa dosáhl ze zahájení docela dobré pozice. Situace se pak trošku zkomplikovala a objevilo se v ní několik taktických motivů. Nejprve mohl Vláďa získat figuru ve 20. tahu po Vxe7 či Sxf6. To ani jeden z hráčů neviděl a další taktický motiv tak přišel o dva tahy později, kdy chyboval pro změnu Vláďa. Naštěstí ta chyba nebyla až tak fatální a vzhledem k tomu, že o pár tahů později chyboval zase soupeř, tak se partii Vláďovi povedlo dostat do remízové koncovky.

 

Kuba si zapomenutou rošádou trošku koledoval a přiváděl mě do lehce nervózního stavu. Ukázalo se však, že pozice v zásadě nebyla až tak špatná a cesta vedoucí ke srovnání pozice tam byla. Kuba ji využil a po vyčerpání všech možností se se soupeřem shodl na remíze. Typově malinko podobná byla i Dominikova partie v tom smyslu, že ani Dominikovi nehrály figury tak, jak by měly. Mám tím na mysli zejména jezdce, kteří se do světa příliš nepodívali. Ovšem na remízu to stačilo, pozice byla jinak téměř bez slabin.

 

To nejzajímavější se však odehrávalo na posledních dvou deskách, které také dohrávaly jako poslední. Radek letos chytl formu jako hrom a se 4 body z 5 utkání je hlavním tahounem týmu. Pomohl nám i dnes, kdy předvedl hezký výkon, byť soupeř v jednu chvíli mohl taktikou napáchat nemalé škody. To se naštěstí nestalo, časovku mnohem lépe zvládl Radek a věže na sedmé řadě dominovaly parádně. Po této výhře bylo jasné, že utkání již neprohrajeme.

 

Jarek se v rovné pozici pokusil vytvořit za oběť pěšce silné spojené volné pěšáky, ovšem nakonec to zřejmě nebyl úplně dobrý tah a vedlo to do horší koncovky, která se jen těžce bránila. Jarek to zkusil, velmi houževnatě, 109 tahů mluví za vše. Na remízu to bohužel ale nestačilo. Tedy stačilo, ale jen na tu celkovou celého družstva.

 

a6cel

 

Při pohledu na tabulku je zřejmé, že boj o záchranu bude ještě tuhý. Snad krom první tří družstev může dolů zahučet kdokoliv. Nečekají nás lehká utkání, ale musíme se pokusit je zvládnout a alespoň dvě vítězství ještě urvat. Za dva týdny se o to pokusíme v Havířově.

 

Matyáš Kovařík

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

4
16.1.2023 11:12:37 - Jarek
Jo to máš pravdu Petře po Vcf8 bych měl velkou výhodu. Nicméně se budu muset doučit koncovky a typové pozice. Soupeř v koncovce zahrál hrubou chybu 89.h5? s následujícím ...Va5, 90.Vg6+ Kh7 je pozice při správné hře totálně remízová a černému stačí držet věž na páté řadě a šachovat pouze v případě, když bílý král pokryje své pěšce nebo když dojde na f6,f7,f8.
 

3
16.1.2023 4:13:42 - Petr Zajíček
Jarek mohl zahrát místo g4 Vcf8 a stál by na výhru, jelikož teď je průlom e4 hrozivější.
 

2
11.1.2023 17:16:19 - Matyáš
V časové tísní těžké zahrát to přesně, za obě strany. A vždycky vidí nejvíc ti, co u toho zrovna nesedí a nehrají, to je nepsaný zákon, ať hraje partii jakkoliv silný hráč. Snad krom Karola, tam těm partiím rozumí snad jen on :-D Důležitý je výsledek a ten v Tvém případě dopadl na výbornou.
 

1
9.1.2023 20:03:10 - Radek
V mé partii vedlo 25. Sd1 k zisku figury. Slepýš. K tomu jsem o dva tahy později neopatrným 27. Sxf7 dal všanc střelce a jeho zachraňování pak mě i kapitánovi vyčabralo zbytečně moc adrenalinu. Naštěstí soupeř hrál v tu chvíli na vteřinách.
 

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk