Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-5-KOLO

 

Nad Tatrou sa blýska


Město, jež proslavila automobilka Tatra, tedy Kopřivnice. To byla další zastávka na naší pouti druhou ligou. Nováček v lize, možná největší outsider soutěže. Ovšem troufnu si říct, že druhá liga nezná slabých soupeřů. A tak přesto, že jsme v utkání byli favority téměř na všech šachovnicích, nám soupeři nedarovali nic zadarmo. K utkání se nám podařilo nastoupit ve velmi dobré sestavě. Krom Karola ze Slovenska přijel také Petr z Prahy, delegace z Brna a valašská ekipa.

 

Ještě před polednem končí svou partii remízou Pavel Viták. Pozice byla rovná a Pavel zdravotně nakřápnutý, takže půlka byla pro tým dobré řešení. Tím spíš, když krátce na to dovedl své snažení do vítězného konce Jarek Závodný. Soupeř si vytahal trošku podezřele pěšce před vlastním králem a Jarek neváhal (vlastně tedy váhal, asi půl hodiny při propočtu) a obětoval figuru za 2 pěšce a útok. Z následného útoku rychle vykřesal materiální zisk a před ještě větší destrukcí soupeř kapituloval. K naší radosti se dobře vyvíjel také duel Petra Smilka. Soupeř se sice snažil vysušit pozici a dovést ji do remízy, Peťa však dokázal předkládat protivníkovi další a další problémy, až získal pěšce, kterého v koncovce realizoval do vítězného finále.

 

Někdy tou dobou jsem od soupeře obdržel nabídku remízy já. Nutno říct, že nabídka přišla v klíčovou pozici, kde se možnosti větvily a byl nutný rozsáhlý propočet mnoha taktických variant. Asi půl hodiny jsem opravdu počítal a zjistil jsem, že pozice je natolik komplikovaná, že vzhledem k vývoji zbytku partií by bylo zbytečné riskovat hru na tři výsledky a remízu jsem přijal. Následné zadání pozice do počítače a krátká analýza s motorem mě až šokovala, jak moc a jak netradiční a skryté taktiky se v pozici ukrývalo. Myslel jsem si, že jsem toho stihl spočítat během partie dost, ale ani omylem! :-D

 

Vedli jsme 3:1 a z postavení na dalších šachovnicích jsem cítil, že vítězství by mělo klapnout. Karol Motúz stál dobře a bylo asi jen otázkou času, kdy dokáže soupeře dostatečně rozlousknout. Dobře stál také Kuba Stančík. O něco horší partie jsme bránili v případě Vládi Bělunka a Dominika Paráka. Chvíli po 13. hodině již Karol předvedl finální úder a připsal pro náš tým důležitý čtvrtý bod. Na horší časy se blýskalo u Vládi s Dominikem, naopak Kubovo postavení bylo pro naše barvy veselé. K překvapení většiny přihlížejících však nedoručil rozhodující půlku Kuba, nýbrž Vláďa, jehož soupeř si nedal pozor a zkušený bijec v našich řadách našel věčný šach v pozici s kvalitou méně.

 

Po této radostné události jsme brněnské spoluhráče nechali válčit o samotě a vydali se vstříc domovům. Výsledky a průběh Kubovy a Dominikovy partie tedy znám jen z vyprávění. U Dominika to bylo trpění s pěšcem méně až do hořkého konce. U Kuby pak převážila chuť při rozhodnutém stavu chytit rozumný spoj a při nabídce remízy mu tak uniklo hezké řešení následující pozice:

 

5kolo diag

 

Bílý na tahu zde má vícero cest vedoucích k výhře, ale jedna je nejrychlejší a nejefektnější zároveň. Škoda, že té možnosti Kuba nevyužil, bylo by to moc hezké završení partie i zápasu! I tak ale vezeme z města Tatry hezké vítězství v poměru 5:3.

 

5kolo vys

 

Přestože se v některých partiích blýskalo a hromy divo bily, nakonec jsme odjížděli zaliti sluncem (a to doslova, v Kopřivnici i cestou domů byl krásný slunečně-sněhový den). Této výhra pro nás znamená srovnání sezónní bilance na 2 výhry, 1 remízu a 2 prohry a zařazení se do přesného středu tabulky. Čeká nás ještě šest kol, kde si myslím, že bude potřeba asi dvakrát zvítězit pro udržení v soutěži. Další utkání nás čeká zanedlouho, již 8.ledna, kdy hostíme hošťálkovské béčko.

 

Všem spoluhráčům i čtenářům přeji krásné Vánoce, mnoho zdaru a zdraví v novém roce!

 

Matyáš Kovařík

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

2
20.12.2022 17:06:16 - Matyáš
Jarku, tvůj postup možná nebyl počítačově nejlepší, ale za dané konstelace zřejmě nejrychleji a nejhezčeji vedoucí k úspěchu :-) Ano, přesně tak. 1.Dxb8 Jxb8 2.Sxa7 Jxc6 3.Jxc6 a krásné je to, že dáma i střelec černého jsou tak zavřené vlastními pěšci, že se nemají jak rozehrát a pěšec "a" je nezastavitelný.
 

1
20.12.2022 8:37:51 - Jarek
Nakonec při moji partii vedlo po g5, uhnutí střelcem z h4 na g6 do pozice +1,8. Nicméně jsem shledával oběť střelce natolik krásnou, že jsem do toho musel jít ( byť to dle analýzy vedlo do 0,0. :D Protihráče to rozhodilo natolik, že dva tahy na to udělal hrubou chybu.U Kuby jediné co mě napadá bych obětoval na b8, pak vzal na a7 a mohl by vniknout A ,,pěšec na útěku".
 

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk