Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-2-KOLO

 

Nepříliš korektní trojitý gambit

 

Po trošku smolném prvním kole 2.ligy F jsme si chtěli spravit chuť v kole druhém. Sestavu jsme pro tyto účely měli velmi kvalitní, vždyť na první šachovnici jsme měli právě navrátivšího se slovenského reprezentanta z ME seniorských družstev! I přes drobné komplikace na slovensko-českých hranicích Karol v pořádku dorazil na Vsetín a doplnil tak zbývajících 7 členů družstva - Pavla Vitáka, Vláďu Bělunka, Kubu Stančíka, Matyáše Kovaříka, Dominika Paráka, Radka Zádrapu a Kubu Zádrapu. Hosté ze Sokola Dobrá dorazili s předstihem, již před půl desátou, a tak v 10:00 nic nebránilo spuštění hodin.

 

Hostům chybělo několik hráčů základní osmičky, a tak jsme v utkání byli mírným favoritem. Na prvních 6 deskách jsme měli drobnou ELOvou převahu, na posledních 2 naopak měli vyšší rating soupeři. Nicméně v řadách hostů byla převaha dravého mládí, a tak bylo jasné, že se určitě zapotíme. Co jsme ovšem nečekali, tak že to bude pot pomalu smrtelný. Utkání jsme rozehráli opravdu tragicky. Asi po 3 hodinách hry byl stav zápasu hrůzostrašný - 0:3. Provedli jsme takzvanou velkou rošádu (0-0-0). Své partie ztratili Pavel (zde nutno říci, že soupeř předvedl hezký, až strojově přesný, útok), Kuba S. i Dominik. Tedy tři partie, kde jsme rozhodně nějaké body čekali.

 

Začínalo se smrákat na debakl, neboť své partie nevedli příliš dobře ani Karol, Matyáš a Radek. Kdo naopak předvedl skvělý výkon, tak byl Kuba Z., který naprosto suverénně přehrál svého soupeře a stal se zaslouženou hvězdou kola. Na zbývajících šachovnicích to byl boj. Mimo jiné také pod tlakem nepříznivého skóre začali vsetínští bojovat s o to větší vervou. A přineslo to ovoce! Karol začal čarovat, dostal soupeře pod tlak a ten byl nakonec možná ještě rád, že partie skončila smírem. V Radkově partii následně zaúřadovala časová tíseň. Radek zkušeně nechal soupeře vymýšlet, čímž se soupeř dostal do časovky. A to až takovým způsobem, že svůj 40. tah nestihl dokončit. Radek tak vyhrál na čas, nicméně to bylo již v dobré pozici, do které se mu povedlo partii převrátit.

 

Za stavu 2,5-3,5 se dohrávaly poslední dvě partie. V mé partii jsem v jednu chvíli nevyužil možnost jít do pozice s pěšcem více (až analýza s počítačem mi ukázala, že 21.Vxb7 by bylo korektní a pozice s pěšcem více by byla v pořádku s mou výhodou, nicméně propočet je poměrně náročný a pozice vyžaduje přesné pokračování). Místo toho jsem se dostal do horší koncovky, kterou jsem docela dlouze bránil. Nakonec se mi ji udržet povedlo, a tak na Vláďovi bylo zachránit alespoň celkovou remízu. To se mu vydařilo na výbornou. Poté, co viděl nepříznivý vývoj utkání, tak se napnul a soupeře dostal pod takový tlak, který nevydržel.

 

Nakonec jsme tedy vybojovali remízu 4:4, která je vzhledem k průběhu utkání psaná zlatým písmem. První 3 prohrané partie nakoply zbytek týmu k lepšímu výkonu. V nadsázce bychom mohli říct, že jsme hráli takový podivný gambit, kde jsme obětovali 3 partie za iniciativu v dalších :-) Nicméně úplně korektní tento gambit nebyl, a proto doufám, že další kola rozehrajeme lépe. Rozhodně se máme ale od čeho odrazit, protože vybojovat ze stavu 0:3 remízu chce silného ducha a kvalitní šachisty. A to my máme. A věřím, že to potvrdíme již za 2 týdny v Ostravě.

 

Zajímavost na závěr: V utkání dominovaly bílé figury, které získaly 5 vítězství. Čest černým zachránil svou výhrou jen Kuba Z. Článek se tedy klidně mohl jmenovat například „jak je důležité býti bílý", ovšem používat takto neohrabané slovní spojení je v dnešní době nebezpečné... :-D

 

Matyáš Kovařík

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

3
7.11.2022 9:44:36 - Honza
Vážení, no to tedy byl boj. Prohrávat 3:0 a pak ještě skoro vyhrát, to vyžaduje velké srdce. Ale už dost "lažírování" a teď ať se body jen sypou.
 

2
7.11.2022 8:57:11 - Radek
A ještě bych rád připodotknul - Maty, bezvadná šachová novinařina! Rychlá, obsažná, včetně partií.
 

1
7.11.2022 8:52:58 - Radek
Všechno, jen ne nuda.
 

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk