Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

KAZASSKY-TAL

 

Kazašský „Tal".

 

„Nikdo nechápe kombinace jako Nežmetdinov ..." (Botvinnik)

 

Šachisty můžeme zjednodušeně rozdělit na dvě kategorie - na ty co dosáhnou jen na tu „obyčejnou" úroveň a na ty druhé, kteří jsou mimořádní. A mezi ně patřil i Rašid Gibiatovič Nežmetdinov (*1912 Akjubinsk, †1974 Kazaň), který sice o nejvyšší světové příčky nikdy nehrál, ale svým herním stylem patřil mezi nejobávanější útočníky. Podobně jako Tal. Tedy ten opravdový. Začínal jako hráč dámy, tzv. шaшки (šaški) v Rusku tak populární, ale pak přešel na šach klasický. Jeho rodiče byli velmi chudí, navíc mu brzy zemřeli a tak nedlouho po Velké říjnové socialistické revoluci, kdy se v Rusku měnila politická situace a země se zmítala v ekonomicky špatné situaci, odešel ze svého rodiště do Kazaně, kde pak žil téměř celý svůj život.

 

O jeho talentu svědčí, že když mu bylo 15 let, zvítězil v mládežnickém turnaji o tři roky vyšší věkové kategorie do 18 let a to stoprocentním výsledkem! Následujícího roku získal pak 1. výkonnostní třídu v Přeboru Kazachstánu a o další rok později i titul "kandidáta mistra", to když zvítězil v celosvazovém turnaji v Rostově na Donu výsledkem 9 bodů z deseti partií. Bylo zřejmě, že zde vyrostl mimořádný talent a o jeho schopnostech svědčí první nádherná partie:

 

Kosolapov N - Nežmetdinov R, Kazaň 1936 (ch Spartak), [C46] hra čtyř jezdců

 

Vojenskou službu absolvuje v roce 1941 v okolí Bajkalského jezera, kde vyhrává „Рaйoнный тypниp" před mistry Baturinským (pozdější předseda šachového svazu SSSR), Klamanem a další dobrou konkurencí. Po skončení II. světové války je odvelen až do Berlína a zde vítězí v 1. Turnaji sovětské vojenské správy, když poráží silného ukrajinského mistra Lipnického. O rok později je demobilizován a začíná svoji úspěšnou kariéru.

 

Nejprve je to 2.místo ve finále Ruské federace (RSFSR), toto o rok později už vyhrává a je mu udělen titul „mistr sportu". Přeborníkem se stává ještě čtyřikrát a to v letech 1951 před Nikolajem Krogiusem, 1953 před Lvem Polugajevským, 1957 a v roce 1958 před Viktorem Korčným.

 

Následně se už dostává až mezi nejlepší šachisty tehdejšího SSSR. Je pravidelným účastníkem polofinálových i finálových turnajů, kde poráží i takové kapacity jako Gellera, Flohra, Petrosjana, Spasského, Tala, atd. Bohužel však nepatří mezi nejužší špičku a tak je mu start v zahraničí není povolován. Až na tři výjimky. V roce 1954 je vyslán spolu s Korčným a Cholmovem na turnaj do Rumunska a tuto příležitost chytá doslova za pačesy. Poráží jednoho hráče za druhým, na jeho štítě končí např. Bogdan Sliwa (POL), Robert Wade (NZL), švédský velmistr Gideon Stahlberg, náš velmistr Miroslav Filip, i t.č. dva nejlepší domácí hráči Octav Troianescu a Viktor Ciocaltea. A výsledkem je pak vynikající 2.místo, za něž mu FIDE uděluje titul mezinárodního mistra.

 

tab bukurešt

 

Ciocaltea V - Nežmetdinov R, Bucuresti 1954, [C59] hra dvou jezdců

 

Jeden ze svých posledních turnajů pak hraje v Lotyšsku (Лaтвия oпэн 1973), kde ve slabší konkurenci končí třetí, ale vyhrává cenu za nejlepší partii proti mistru Karasevovi.

 

Karasev V - Nežmetdinov R, Daugavpils 1973 (Latvia open), [A32] anglická

 

Zřejmě nejhezčí Nežmetdinovova partie je ta, v níž porazil v Soči 1958 jednoho z nejlepších hráčů SSSR Lva Polugajevského. Brilatní vedení útoku v královské indické může směle soutěžit s notoricky známou tzv. „nesmrtelnou" partií Anderssen - Kieseritzky, Londýn 1851. A je skutečně zajímavé, že všechny čtyři, které zde uvádím byly hrány černými kameny. Nežmetdinov - hráč, útočník par excellence. Snad i proto si jej Michail Tal vzal jako sekundanta proti Botvinnikovi v zápase o mistra světa. (A jen tak pro zajímavost: Nežmetdinovovi byl odhadem stanoven rating 2660). Jeho kariéra nebyla až tak dlouhá, zemřel 3.6.1974 v Kazani, ve věku 61 let.

 

Polugajevskij L - Nežmetdinov R, Soči 1958 (ch RSFSR), [A54] královská indická

 

(sj)

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

1
4.1.2021 11:44:25 - Matyáš
Moc pěkné partie. Zaujalo mě, že ve všech 4 ukázkách Nežmetdinov zničil své silné soupeře brutálním útokem černými figurami. A pak že hrát za černé je nevýhoda! :-)
 

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk