Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

A-10-KOLO

 

Bude to stačit?


Po devátém kole 1.ligy východ bylo o osudu družstva Zbrojovky Vsetín prakticky rozhodnuto. Sestup do druhé ligy. Tedy ne, že by to byla ostuda a nicméně v první lize se jnám zalíbilo. Pak ale začala úřadovat "vyšší moc" s názvem COVID19 a soutěž byla na dlouhé tři měsíce přerušena. Mezitím probíhaly dlouhé debaty a diskuze na téma "dohrávat, ukončit, anulovat a pod." Nakonec šachová generalita rozhodla, že se Extraliga dohrávat nebude, ale první a druhé logy se dohrávat budou. Rozhodnutí tedy nanejvýš podivné a nelogické, ale pořadatel rozhodl a oddíly se musí přizpůsobit. Dohrávat se mělo formou dvojkola. Bohužel nás čekalo z hlediska cestování nejhorší možné dvojkolo ze všech možných. V sobotu do Rychnova nad Kněžnou a v neděli doma s Orlovou. Jak bývá "na" Vsetíně zvykem, tak poslední kola se družstvo sejde v prakticky základní sestavě. Letos to bylo umocněno "koronavirovým půstem", takže jsme se všichni na kamarády z družstva těšili. Abychom si vzájemným společných chvil užili ještě více, tak kapitán vymyslel atrakci: pojedeme jedním velkým autem.

 

Sobota: Skutečně, v 7:05 odjíždíme velkým autem z ValMezu a okolo 8:00 v Olomouci nabíráme Pavla a Kubu a mažeme směr Rychnov nad Kněžnou. Držíme se přesně itineráře trasy a tak jsem v 9:50 na místě. Chvíli sice hledáme hrací místnost, ale nakonec vše klaplo. Místní družstvo je v slabší sestavě, takže zápas máme pod kontrolou. Poměrně brzo končí partie Honzy, který unaven řízením auta i družstva dává partii za remízu. Pak zkušeně vyhrává Pavel, který na první desce poráží svého tchána. Další bod připojuje Radek. Soupeři zbořil "kamennou zeď" stonewallu a se čtyřmi pěšci navíc není co řešit. Druhý Pavel se rozhoduje neriskovat a také dává partii za remízu. Sice vedeme 3:1 ale vyhráno ještě není. Kuba stojí podezřele, Karol zajímavě, Dominik dobře a Andy tak na 3/4 bodu. Dominik sice odmítá možnost dát soupeři mat a raději si chce ještě dalších dvacet tahů zahrát, ale stejně nakonec partii dotáhne do výhry. Kuba trpí, nicméně soupeři klade malé pastičky. A do jedné z nich se soupeř chytá a Kuba otáčí partii. Andy nakonec svůj čtvrtbod odevzdává soupeři, ale remízka stačí. Jako poslední končí Karol, který uznává, že "mladý chalan to zohral dobre, tak čo". Celkově tedy 6:2 vítězíme a víme, že 10. místo je jisté. Po zápase jdeme na oběd, kde nás překvapuje místní servírka, která říká, že už nevaří, protože je po 14. hodině. Při pohledu na hodinky zjišťujeme, že má pravdu právě o šest minut! Takže je na výběr smažený řízek nebo smažený sýr a jako příloha buď brambor nebo brsalát a může být tatarka. Nebyli bychom to šachisti, abychom nevytvořili z techno možností všechny možné kombinace. Když už hrozilo, že by dva lidé měli to samé, tak si nekteří dali tatarky dvě. Cesta domů proběhla bez incidentů, zato ve velmi plodné diskuzi na téma "šachy a internet".

 

Neděle: Družstvo posiluje Vláďa a také Honza. Vláďa tím, že hrát bude, Honza tím, že hrát nebude. Utkání začíná tím, že orlováci nemohou najít naši hrací místnost a tak je musí kapitán hledat. Do hrací místnosti vchází velmi mladé družstvo z Orlové a začínáme se fotit. Pak už se hraje naplno a nikdo nikomu nechce dát políčko zadarmo. První končí Andy, který úpí ani ne tak pod soupeřovou hrou, jako pod bolestmi zad. Návštěva rodiny vykonala své... a tak raději nabízí remízu. Poté přidává remízu i Kuba (ovšem bez bolesti zad). Pak se poměrně nečekaně dostáváme do vedení, když na jedničce Pavlův soupeř v rovné pozici vyrobí hrubku a prakticky Pavlovi věnuje bod. Možná tento bod bude mít cenu zlata (ale nepředbíhejme). Dominik systematicky zvyšuje tlak na soupeře a soupeř nevydrží a vyvěsí bílý prapor. Vláďa dává pozici za remízu a Matyáš spíše propásl šanci na výhru a remíza je z pozice síly. To už je stav 4:2 ale stále se hrají dvě partie. Karol sehrává partii, které nikdo nerozumí. Chtěl bych věřit, že jí rozumí alespoň on a jeho soupeř. Nakonec se ukazuje, že soupeř porozumněl více a koriguje stav na 4:3. Poslední dohrává Pavel (chtělo by se napsat "jako vždy"). V zablokované pozici je sice jezdec lepší než střelec, jenže pokud tu pozici brání Pavel, tak soupeřce nepomáhá ani ten kůň. Takže nakonec remíza a vítězíme 4,5 : 3,5.
Soutěž končíme s pěknými 12 body na nepěkném 1. sestupovém místě. Takže jsme prvními náhradníky do nového ročníku 1.ligy. Nyní mají vše v rukou bafunáři a uvidíme, co s námi bude.

 

Závěrem bych chtěl všem svým spoluhráčům poděkovat za krásnou sezónu 2019-2020 v 1.lize. Měli jsme nejhorší los ze všech družstev, trpěli jsme kolizemi s nejvyššími soutěžemi, vůbec se herně nedařilo Honzovi, Pavel si odehrál soukromý IM turnaj, ale titul IM nezískal... Koho pochválit - no přece všechny. Nedovedu si družstvo představit bez bijců Pavla a Dominika, bez poctivých dříčů Vládi a Pavla, bez slovenských šarkanov Karola a Andyho, bez stále se zlepšujících "mladíků" Kuby a Matyáše a bez věčně mladého Standy. Chvála obětavých řidičů Radka a Honzy by byla nošením dříví do lesa. Pochopitelně musím zmínit i naše tři náhradníky Petry, kteří přispěli k celkovému dílu. To byl, je a bude Vsetín!

 

 Zbrojovka Vsetín - SK Slavia Orlová

 

škz vsetín 19-20-2

Zbrojovka Vsetín

 

šachy orlová

SK Slavia Orlová


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2021 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

  GLASS SERVICE austin

    Zde je místo pro vaši reklamu.
    kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm    vsetinzk