Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

B-1-KOLO

 

Lekce zlínské taktiky

 

Konečně jsme se dočkali - další sezona ZKP zahájena! K prvnímu kolu k nám přijíždí tradiční soupeř ze Zlína. Hostům sice chyběly dva největší kalibry (Cyril Ponížil a Kuba Roubalík), jinak ale přijeli téměř kompletní. Zato naše béčko doznalo i oproti loňsku jistých změn a dostávají tedy šanci i mladí - Martin Dvořák, Nela Otáhalová a Matěj Kopecký. Kromě nich naše barvy hájí Matyáš Kovařík, Stanislav Juříček, Jaroslav Závodný, Karel Hradil a Ivan Bartošek. Sestava Zlína má průměrně na hráče o 192,625 ELO bodů více, nečeká nás tedy nic lehkého.

 

A skutečně. Po hodině hry sice na všech šachovnicích držíme rovné pozice, o další půlhodinu později již ale prohráváme, když si Matěj nechal nejprve vletět dámu do týlu a následně utéct rychlého volného pěšce. Chybu bych viděl někde mezi 18. a 20. tahem, jinak mi pozice přišla vyrovnaná. Poměrně brzy poté prohrává i Jarda. Dvacátý tah se mu stal osudným - přepočítal se v kombinaci a byla z toho ztráta figury. Když prohrává i Ivan Bartošek, vypadá to s námi bledě. Panu Bartoškovi se stala osudnou rovněž taktika. Celou partii držel v rovnováze, po hrubce 27.Vxh6 ale musel kapitulovat.

 

Tou dobou již stojí špatně také Martin a pánové Juříček a Hradil. Když tedy dostávám na první desce nabídku remízy, nakonec ji přijímám, protože dle mého názoru je utkání rozhodnuto a nechtěl jsem riskovat prohru 8-0... Partie se rozhodně ještě dala hrát, mohla vzniknout poměrně zajímavá a ostrá pozice s nejasným výsledkem. Jako další prohrává Karel Hradil. Po celou dobu zkušeně držel pozici v klidných remízových vodách a nebýt hrubky 37...Dc5??, neprohrál by. S nulou končí svůj boj i Stanislav Juříček. Tady nutno uznat, že soupeř zahrál dobře a mimo jiné našel důvod, proč je 21...Df4 chyba.

 

Na bodový zisk se nezmohl ani Martin, byť mohl. Tahem 15...Dxe5 by získával figuru, po jeho 15...Ke8 naopak hrál téměř nehratelnou pozici. Průběžný výsledek 0,5-6,5 je katastrofální a jediný, kdo může zařídit korekci je Nela. A to se jí také daří! Po velmi dobrém průběhu (všimněte si například jejího 14.Jf5! a suverénní realizace vyhrané věžovky) upravuje konečný výsledek alespoň na 1,5-6,5. Byly tam sice okamžiky, kdy mohla výhru urychlit, i tak to ale byl nejlepší výkon z celé naší party.

 

Vstup do soutěže nám nevyšel, dostali jsme od zlínských borců lekci z taktiky. Udělali jsme příliš mnoho hrubých chyb, abychom mohli pomýšlet na bodový zisk z utkání. Jsem rád, že alespoň déčko, souběžně s námi hrající ve vedlejší místnosti, neodešlo s prázdnou a remizovalo s Huslenkami. Byť byli velmi blízko k výhře, tak i remíza se počítá. Po prvním kole je déčko naším jediným družstvem, které bodovalo. Tak snad se příště polepšíme.

 

Matyáš Kovařík

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2021 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

  GLASS SERVICE austin

    Zde je místo pro vaši reklamu.
    kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm    vsetinzk