historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

1-VASTO-FINALE

Orság, Petrovický, Hlouch a Galda mistry Valašska

Velkým finále, kde „vítěz bere vše", vyvrcholila letošní mládežnická šachová série 1. VASTO Tour. Čtyři osmičky finalistů se sešly na ZŠ Integra Vsetín, aby si to rozdaly ve čtyřech skupinách, hrálo se systémem každý s každým. Pro každého tedy sedm utkání v tempu 2 krát 12 minut plus 4 vteřiny za každý tah. Po skončení turnaje pak vyhlášení čtyř mládežnických mistrů Valašska pro rok 2019.

Ve finálovém turnaji o přeborníka Valašska se představilo třináct šachistů Zbrojovky Vsetín, sedm hráčů Sokola Ústí, tři šachisté ŠO Karolinka, dva ze Sokola Valašská Bystřice, dva z Klubu her Zašová, dva ze ZŠ Salvátor Valašské Meziříčí, jeden šachista ze Sokola Bystřičky, jeden z oddílu Šachy Hošťálková a jeden ze ZŠ Integra Vsetín.

V kategorii do devíti let zvítězil Šimon Orság z Karolinky, který uhrál 6,5 bodu. Stříbrnou medaili získal za 6 bodů Filip Trčálek ze Sokola Ústí, bronzovou za 4,5 bodu Petr Koželuha ze ZŠ Integra Vsetín. Další pořadí: 4. Rostislav Alfeldij (ŠO Karolinka), 5. Václav Baričiak (ZŠ Salvátor Val. Meziříčí), 6. Matouš Hurtík (Zbrojovka Vsetín), 7. Jan Macho (Sokol Bystřička), 8. Lenka Surovcová (Sokol Ústí).

V kategorii do jedenácti let se stal přeborníkem Valašska se 6 body Pavel Petrovický ze ZŠ Salvátor Valašské Meziříčí. Druhý skončil Matyáš Babica ze Zbrojovky Vsetín, jenž získal v turnaji 5,5 bodu, třetí Karolína Kovářová ze Sokola Ústí, která uhrála 4,5 bodu. Další pořadí: 4. Beáta Orságová (Zbrojovka Vsetín), 5. Michal Kamlar (Sokol Val. Bystřice), 6. Juliána Grycmanová (Sokol Ústí), 7. Petr Křupala (ŠO Karolinka), 8. Kryštof Gajdoš (Sokol Ústí).

V kategorii do třinácti let byl k vidění urputný boj o titul, který neskončil po sedmém kole. Vzhledem k naprosto shodnému úspěchu dvou hráčů, kteří všechny své soupeře porazili a spolu hráli nerozhodně, došlo k dodatkovému utkání hranému dle speciálních pravidel (tzv. armagedon). Mistrem Valašska se po zisku 6,5 bodu a výhře v přidaném utkání stal Lubomír Hlouch ze Zbrojovky Vsetín. Stříbro na krku si odnesl jeho oddílový kolega Jakub Zádrapa a na třetím místě se umístil se 4 body Tomáš Bělunek z Klubu her Zašová. Další pořadí: 4. Roman Orság, 5. Pavel Ptáček, 6. Matyáš Zajíček, 7. Jáchym Štědrý (všichni Zbrojovka Vsetín), 8. Adam Bartošík (KH Zašová).

V nejstarší kategorii do šestnácti let získal titul mistra Valašska Tomáš Galda z oddílu Šachy Hošťálková, který ve finálovém turnaji uhrál 6 bodů. Stříbrný Martin Dvořák ze Zbrojovky Vsetín získal 5 bodů a bronzový Tadeáš Mocek, rovněž ze Zbrojovky Vsetín, uhrál 4,5 bodu. Další pořadí: 4. Matěj Kovář, 5. Antonín Randus (oba Sokol Ústí), 6. Tomáš Budík, 7. Adam Kocůrek (oba Zbrojovka Vsetín), 8. Přemysl Martiška (Sokol Val. Bystřice).

Kompletní přehled všech čtyř skupin je k vidění v excelových tabulkách ZDE, podrobné přehledy v chess-results ZDE, fotogalerie k prohlédnutí visí ZDE. Pořadatelé z Valašského šachového klubu mládeže věří, že s drtivou většinou letošních účastníků 1. VASTO Tour se budou setkávat i v dalším ročníku, který vypukne opět na podzim.