Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

B-7-KOLO

 

(Ne)výhoda černých figur


Pozornému čtenáři jistě neunikl článek nazvaný „Bílý balet". V onom článku pisatel vyzdvihuje sílu bílých figur, jelikož v zápase vsetínského „B" týmu a Valašsko Bystřického áčka bílé figury jasně dominovaly. Zdálo by se tedy, že hrát černými je jistá nevýhoda. Dnešní zápas béčka proti Zlínu však měl ukázat pravý opak. Ale popořadě...

 

K utkání „B" týmů Vsetína a Zlína se scházíme před devátou hodinou. A s radostí zjišťujeme, že jakožto domácí máme početní převahu - hosté dorazili pouze v sedmi. Brzy po začátku zápasu tedy s kontumační jedničkou na svém kontě odchází Klára Dančáková, pro kterou mělo být toto utkání prvním bojem v krajském přeboru. Vedeme 1-0, ale vyhráno nemáme. Soupeři totiž nejsou ani ořezávátka, ani gumy a tužku též nehrají.

 

První hodiny naznačují na všech šachovnicích zajímavé boje. S jedinou výjimkou - soupeř Karla Hradila zvolil výměnnou francouzskou a po výměně několika figur došlo k remízové dohodě. Jarda Závodný se rozhodl zahrát agresivně, obětoval (nejspíš nekorektně) figuru a snaží se čarovat. Martin Dvořák si nechal uzmout pěšce, získal však za to kompenzaci v podobě aktivity figur. Honza Bosák na druhé desce bojuje ve znamení Grünfelda. Kuba Stančík získal prostor, Petr Smilek sedmou řadu a Matyáš Kovařík pěšce. Zápas máme rozjetý slušně, jen to udržet.

 

V Petrově partii soupeř vymyslel správný obranný plán a našel cestu k remíze. Honza z mého pohledu předvedl názornou (a výbornou) ukázku, jak hrát černými Grünfeldku a zaslouženě vítězí. Pozice se bohužel kazí Kubovi, jemuž nestačila mírně lepší pozice a chtěl prostě více. Ale jak se říká „někdy míň je víc...". Kombinace, o kterou se Kuba pokusil, nevyšla a Kuba je odsouzen k prohře. Prohrává i Jarda, čímž je stav utkání srovnán. Průběžné vedení na naši stranu však vrací Matyáš, když pěšce navíc dokázal zúročit ve věžové koncovce. O výsledku utkání rozhodne náš benjamínek. A zdá se, že se nemusíme strachovat - Martinovi se v horší pozici povedlo získat kvalitu a uplatňuje výhodu. V jasně lepší pozici nabízí Martin remízu, což soupeř nemůže moc dobře odmítnout. Ale nikdo Martinovi nemůže mít nabídku remízy v dobré pozici za zlé, naopak. V partii upřednostnil týmové vítězství před svým vlastním. Nic neriskoval a zajistil, že 3 body dnes zůstaly na Vsetíně, což je pěkná ukázka týmového ducha. Zlín porážíme těsně 4,5-3,5 a v letošních soubojích držíme proti tomuto soupeři stoprocentní bilanci, když napodobujeme áčko i céčko.

 

Ještě zpátky k názvu článku - z přiložených partií můžete odečíst, že tentokrát černé figury dominovaly hned ve 4 případech ze 7 (případně v 5 z 8, počítáme-li Kláru). Bílým se povedlo uhrát pouhé 3 hubené remízky. Byl to zkrátka černý den, ale naštěstí ne pro Vsetín.

 

Matyáš Kovařík

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2021 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

  GLASS SERVICE austin

    Zde je místo pro vaši reklamu.
    kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm    vsetinzk