Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

2-LIGA-VS-ZL

 

Střípky ze zápasu 2. ligy Vsetín - Zlín


Ochutnejte několik diagramů z nedávného zápasu (27.1.2019). Možná pomohou ukázat, proč Honza Bosák zprávu o něm (viz. níže) nazval Až příliš krutá výhra.

 

Pozice z diagramů mohou mít společný jmenovatel: z komára velbloud snadno a rychle.

 

Karol Motúz - Jakub Krejča, pozice po 17.Sh4

motuz-krejca

Jakub nyní oslabil svého krále tahem 17. - g5. Za 15 tahů byla jeho pozice beznadějná. Karol toho dosáhl kombinací hrozeb králi a slabým pěšcům d5 a a7, respektive, po vynucení tahu a5, pěšci b6. Po tahu 17.- g5 zhoršil počítač hodnocení černé pozice o 0,5 bodu. Jakoby černý ztratil ½ pěšce.

 

Jiří Hodovský - Andrej Vereš, pozice po 8.- c6

hodovský-vereš

Nyní Jiří asi přehodil tahy. Nejspíš zapomněl vložit výměnu na d5 (9.cxd5 Jxd5 10.Jf5 Jc7 11. e4 d5 12.Jc3 Sf6 13.exd5 cxd5 14. Sf4 s kompenzací za pěšce) a zahrál rovnou 9.Jf5. Nyní však přišlo 9. - dxc4 a černá pěšcová lavina se zavěsila nad bílou pozici jako Damoklův meč. Bílý se ještě několik tahů pokoušel vyvolat šarvátku kolem černého krále, ale když to nešlo jinak, než s oslabením vlastního krále, bylo brzy rozhodnuto. 0-1 v 27 tahu.

 

Jakub Stančík - Miroslav Kocián, pozice po 9. - e6.

stančík-kocián

Provést včas rošádu patří mezi šachistovy ctnosti. Tady však její provedení nemělo dobré načasování. Po Kubově tahu 10.0-0 přišel obrat, který příznivci „Pirce" a „Benoni" dělají velmi rádi, totiž 10. - c4. (Pěšec je nedotknutelný pro ztrátu střelce po 11. Sxc4 Dc5+). Černý získal prostor a protihru a po víceméně vynuceném 11.Se2 Dc5+ 12.Kh1 exd5 13.exd5 Ve8 14.a5 Jg4 bílý přiostřil hru obětí kvality a pozice pak dalších 20 tahů připomínala minové pole. Oba hráči však byli pozorní a v 36. tahu se - v již hodně zjednodušené pozici, byť stále s malou výhodou černého - domluvili na remíze.

 

Martin Hronek - Dominik Parák, pozice po 9. - Se7

hronek-parak

Bílý teď musel dobrat pěšce na d4, volil čím. Dobrání jezdcem vedlo k výměně dam a symetrické pozici s remízovými tendencemi. Martin bezpečí této cesty odvrhnul a statečně dobral pěšcem. Nedocenil ale jeho slabost. Dominik otevřený boj přijal, a rovněž statečně, udělal velkou rošádu. Další průběh partie dal za pravdu černému, který d-pěšce poměrně rychle získal a trpělivými výměnami pozici zjednodušil. 0-1 v 48. tahu.

 

Petr Zvardoň - Bronislav Pálka, pozice po 12.cxd4

zwardon-palka

Černý nyní volil mezi normálním ústupem střelce na g7 a pseudoútočným ústupem na c7. Vybral si c7. Hrozbu na diagonále h2-b8 však bílý snadno eliminoval. Pozici po tazích 13.Sh6 Dd6 14.e5 Dd5 15.Vc1 Sb6 16.Vc4 ukazuje následující diagram.

zvardon-palka

Je z něj vidět cena, kterou černý zaplatil za téměř chimérickou možnost ohrozit bílého krále. Zatímco bílý se může opájet centrem a harmonií svých figur, černému uvízl král v centru a většina figur na osmé řadě. Dostat je do hry znamená odkopat krále. Bílý stojí téměř na výhru. 1-0 v 44. tahu.

 

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2021 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

  GLASS SERVICE austin

    Zde je místo pro vaši reklamu.
    kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm    vsetin



zk