Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

B-2-KOLO

 

Horská dráha v Kroměříži

 

Dne 11.11.1918 bylo ve vagónu v Compiegne podepsáno příměří, které ukončilo první světovou válku. Dnes, přesně o sto let později, si béčko Zbrojovky užilo úplně jinou jízdu - nikoliv ve vlaku, ale na horské dráze. Tedy ještě přesněji - jízdu na šachovnicích. Ale na šachovnicích to vypadalo jako na horské dráze. Takže vlastně jízdu na horské dráze. A o co že tedy šlo? Osmička statečných (Bosák, Kovařík, Juříček, Trčálek, Závodný, Martinák, Budík a Bartošek) se vydala do Kroměříže čelit tamnímu silnému družstvu „C".

 

Dle Elových předpokladů jsme favority nebyli, ale hrát z pozice outsidera může být někdy výhodou. A hle - naše jízda započala nadmíru úspěšně - Ivanu Bartoškovi nedorazil soupeř a po hodině hry tedy vedeme 1-0! Na ostatních šachovnicích je docela klid, jen u Pavla Budíka se schyluje k bouři - nestejné rošády k tomu svádějí. Pod tlak silného soupeře se dostává Jarda Závodný. David Trčálek na vedlejší šachovnici naopak vede o pěšce a jeho pozice je více než v pořádku. Vlasťa Martinák dává vyrovnanou partii za remízu. Zatím docela klidná jízda na horské dráze, ne? Tak to by byla přece nuda, přidáme plyn!

 

Bum! Pavel obětoval figuru za silný útok na krále. A jeje. Útok skončil, figura méně zůstala, výsledek se změnil. Srovnáno na 1,5-1,5. Honza ztrácí pěšce, ale dokázal najít koncovku, ve které soupeř výhodu nemůže uplatnit. Stav je 2-2. David si tak krásně manévruje, uplatňuje pěšce navíc, najednou se zamyslí... A prohrává na čas! Škoda, co se dá dělat, aspoň bude zápas ještě napínavější. Vedení je fuč, remízový stav také a naděje pohaslé...

 

Ale dějou se věci! Jarda svého silného soupeře takticky překombinoval, jeho figury získaly na síle a soupeřův král je lapen v pasti! Jarda obrátil hodnocení pozice o 180 stupňů, vítězí a tím srovnává stav utkání na 3-3. Matyáš Kovařík si ve své partii taktéž užil horskou dráhu - nejprve stál dobře, pak hůře, pak přivyhraně, pak připrohraně a aby těch změn nebylo málo, tak nakonec zvítězil. Vedeme 4-3 a dohrává Standa Juříček. Ten ze zahájení vyšel lépe, pak však někde zaváhal a najednou tahal za kratší konec. Dokonce jej soupeř připravil i o nějakého toho pěšce, tak se zdálo, že zápas celkově skončí (asi zaslouženou) remízou. Vsetínský srdcař však zabojoval a světe div se - našel v pozici remízu! Bravo.

 

Vsetín tedy ve velmi napínavém zápase plném zvratů, v zápase připomínajícím jízdu na horské dráze, s přispěním štěstěny vítězí poměrem 4,5-3,5. To je velmi dobrá zpráva, protože po dvou kolech máme na svém kontě 6 bodů, což čekal málokdo.

 

Závěrem bych chtěl poděkovat všem protagonistům dnešního zápasu za bojovný výkon. Zvláštní gratulaci si zaslouží Jarda za pěknou výhru se silným soupeřem, zvláštní poklonu pak pan Juříček. Pan Juříček totiž na zápas do Kroměříže dorazil i přesto, že právě v Brně hraje turnaj a hned odpoledne po zápase jej čeká další kolo. Tomu říkám týmový hráč!

 

Matyáš Kovařík


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2021 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

  GLASS SERVICE austin

    Zde je místo pro vaši reklamu.
    kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm    vsetinzk