Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

VZPOMINKY-NA-VLASTU-5

 

Vzpomínky na Vlasťu (5)

 

Do Janských Lázní jezdil buď se mnou nebo s Vláďou Karlíkem a vždy jsme procházeli nejen údolí, ale samozřejmě i hřebeny Krkonoš, zvládli jsme to vždy i při nabitém programu. Ačkoliv neměl zrovna nejštíhlejší postavu, na túry (a to i dlouhé) chodil rád, chtělo to však dobré obutí a ... (viz poslední větu z archivu). V roce 2009 se stalo toto: »... Z turnajového deníku So 9/5: Je krásné počasí, předposlední partii proto dávám rychle za remízu s tím, že půjdu na další výlet. Vlasťa, vida mé počínání, dává remis také, ač velice nerad. Po cestě pak tvrdí, že už stál na výhru, ale pozdější analýza ukazuje, že to nebylo vůbec jednoduché a při „dokazování pravdy" jsme se téměř pohádali ... Tentokráte je to opravdu túra, celkem asi 20 km s dost velkým převýšením a bylo to moc hezké: JL - Černá hora (lan. 100 Kč) - Černá bouda - Sokolská b. - Kolínská b. - Pražská b. - Husova b. - Pec p/S. Zde obědváme v penzionu „Javor". Menu: výborná zeleninová polévka a řízek s bramborem, k tomu 10° pivo, celkem pouze 97 Kč! Pak následuje: Vebrova b. - Kolínská b. - rašeliniště - Velké Pardubické b. - Modrokamenná b. (dáváme si opět borůvkový koláč se šlehačkou) - JL. Jen jeden zádrhel nastal. Už před Vébrovkou jsem si všiml, že Vlasťa našlapuje jako „kocour, když jde lovit myši" a důvod byl nasnadě. Podcenil pravidelné vysypávání kamínků z bot, po túře měl na patách pořádné puchýře a zbytek turnaje prochodil v pantoflích ...« [archiv SJ2005]

 

Janské Lázně 2009: 1. Vojta (Vlašim) 6½, 2.-3. Jüptner (Vrchlabí), Vacek (Hr.Králové) 6, 4.-7. Růžička (Kopřivnice), Kadeřábek (Tanvald), Pavlíček (Lípa), Valenta (Grygov) 5½, atd.- 14. Straděj 5, 16. Juříček 5, atd.- (56/8) [archiv SJ]

 

Janské Lázně 2012: 1. Jüptner 6½, 2.-4. Karlík, Vojta, Haman 6, 5.-9. Ptáček, Roško, Tázlar, Moravec, Matonoha 5½, 10. Straděj 5, atd.- (56/8) [archiv VS]

 

Před několika lety jsme se také rozjeli na pověstný monstr-festival do Pardubic. V bleskovkách dvojic se nám příliš nedařilo, i dobré pozice jsme většinou prohrávali na čas (Vlasťa: „Už nemáme tak hbitou ruku."). A slavné to nebylo ani v turnaji jednotlivců. Zato ve víkenďáku dvojic, což bylo naší úvodní soutěží jsme se výtečně doplňovali, vzájemně si fandili a nakonec uhráli v poměrně silné mezinárodní konkurenci pěkné 6.místo.

 

tab-1

 

Kdo ví, zda k tomuto úspěchu nepřispělo i to, že Vlasťa toho dne odmítl jít na oběd. Dali jsme si pak u stánku jen párek v rohlíku, což okomentoval slovy: „Víš, hladová šelma bývá bystřejší!" Večeře už ale byla bohatá ... »...Čtyřdenní pardubické klání jsme začali výborně a hned v první soutěži docílili krásného umístění. Dokázali jsme totiž předstihnout dokonce o celý bod favorizovanou ruskou dvojici GM Hasangatin + FM Mašinskaja! Strůjcem úspěchu byl především Vlasťa, který výkonem 4:1=2 uhrál „+3". Já to měl na 1.desce podstatně obtížnější, ale 2:1=4, t.j. „+1" bylo také velice solidním výsledkem, za který se stydět nemusím. Výtečný jsme měli zejména finiš 3½ (4), k němuž jsem v předposledním kole přispěl hezkou výhrou v „open-variantě" španělské ...« [archiv SJ2010]. Vlasťa zase zachraňoval utkání s islandskou dvojicí, kde jsem pokazil hrubou chybou v podstatě vyhranou partii. Jeho bod znamenal remízu 1:1 a jak patrno z tabulky, byl tedy hodně důležitý. Vlasťa si zpravidla víkendové nezapisoval, ale tuto jsme pak na zpáteční cestě vlakem rekonstruovali.

 

 Grečný K. (1963) - Juříček S. (2110), Pardubice 2012, [C82] španělská /6/

 

 Straděj (CZE) - Kolka (ISL), Pardubice 2012, [C50] uherská /4/

 

V zápalu boje, tak jak jsme ho znali všichni ...

Vlastimil Straděj 1            Vlastimil Straděj 2

                                     Přebor Vsetína 2011                                                 Vlasťa (foto: Radek Zádrapa)

 

V roce 2014 se mu dařilo zvláště v rapidových turnajích. Nejdříve ve Val.Bystřici: 1. Bělunek (Litovel) 6, 2.-3. Lys (Karviná), Zpěváková (St.Město) oba 5, 4.-6. Straděj, Baláček (Lysá n/L), Vykydal (Brno) 4½, atd.- 8. Juříček 4, atd.- (24/7) a pak měl zvláštní radost zejména z toho následujícího turnaje, k němuž mám poznamenáno: »... Vlasťa hrál tentokráte opravdu výborně, to dokazuje nejvyšší počet výher (celkem 6!) ze všech hráčů a z nichž ta poslední stojí za zaznamenání. Seděli jsme pak v restauraci „Bar Pecník" nedaleko jeho bydliště a při prohlížení výsledkové listiny opakoval se záhadným úsměvem: „No jo, první a druhý, ale stopětadvacet, už stopětadvacet, to je dost!" Já mu nerozuměl, v bodech ani BH se taková cifra neobjevovala a tak mi to vysvětlil: „Stando, je to jednoduché: 62+63." A mně to došlo - byl to náš věk ...« [archiv SJ2010]. Jakoby tušil, že takových výsledků už mnoho nebude ...

 

tab2

 

To byl náš poslední společný vítězný turnaj. Také zde ukázal, že to umí a „starému lvu" neradno strkat ruku do tlamy. Poněkud vyzývavé 1.-a6!? potrestal dost důrazně a na partii byl docela pyšný. Myslím, že právem:

 

 Straděj V. (2006) - Karlík O. (2171), Francova Lhota 2014, [B00] nepravidelné z.

 

Posledních 12 let jsme si už „neubližovali" a vyjma bleskovek prakticky všechny naše souboje končívaly remízou. Podle mého archivu jsme spolu sehráli celkem 73 turnajových partií (16:7 pro mne a 50 remíz) a vlastně se pomalu už neměli čím překvapit. To však neznamená, že jsme byli vůči sobě smířliví vždy. Na závěr uvedu dvě partie, v nichž šlo přátelství stranou a hrálo se naplno, tak jako bychom se neznali. Ta první má velice efektní závěr a je ze 4.ročníku Přeboru Vsetína, v té druhé, hrané o 10 let později, mi to oplatil, když spolehlivě vyvrátil moji podezřelou oběť pěšce:

 

 Juříček S. (1800) - Straděj V. (1800), Vsetín 1979, [B45] sicilská /4/

 

 Straděj V. (2113) - Juříček S. (2211), Vsetín 1989/90, [C53] italská /8/

 

 Hráli jsme spolu plné půlstoletí ...

Vlastimil Straděj 3

Přebor Vsetína 2007

 

Vlastimil Straděj 4

Přebor Vsetína 2008  zleva: F.Veselský, V.Straděj, S.Juříček a P.Votava

 

Vlastimil Straděj 5

                                                                               Přebor Vsetína 2008

 

Vlastimil Straděj 6

Přebor Vsetína 2013

 

A pak přichází blesk z jasného nebe! Tu zprávu, která mne zastihla někde za slovenskými Vrútkami, mám poznamenánu: »... Z turnajového deníku Pá 11/9: Odjezd 7:30 vlakem, o půl hodiny později mne v Horním Lidči bere Milan Krčmář do auta. Trasa: Púchov - Žilina - Vrútky - Dol.Kubín - Podbiel - Habovka - Zuberec - Oravice. Po cestě nás zastihuje smutný telefonát od Radka Zádrapy, který mi sděluje, že ráno zemřel Vlasťa Straděj. Jsme oba šokováni a ještě po příjezdu na chatu „Oravice" tomu nemůžeme uvěřit, vždyť 64 let, to není zase tak mnoho ...« [archiv SJ2015].

 

Poslední věty se mi píší už těžko, protože jsme spolu prožili krásných 50 šachových let a do oka se vkrádá slza, tak jako při psaní jeho nekrologu [Čs.šach 10/2015]. Jistě, mnohdy jsme si nerozuměli a byli ve sporu, na spoustu věcí měli rozdílný názor, ale takový je život. A kdo není bez chyb? Také já jsem kdysi „z trucu" odešel na dva roky do sousedního klubu MEZ, pak se pokorně vrátil a nikdy mi to nevyčítal. Po pravdě řečeno, vždycky jsme byli vůči sobě tolerantní, uměli se respektovat a dohodnout, vždycky jsme našli společnou řeč pro dobro věci na které nám záleželo, byť jsme byli odlišní. A důležitá byla právě ta tolerance. Pokaždé když jdu z utkání družstev kolem restaurace „U krbu", vzpomenu si na Vlasťu. On si objednal svoji 12° Plzeň, já 11° Svijany, pak si sedli, zhodnotili celý zápas i své partie a stanovili sestavu i strategii na příštího soupeře. To je už bohužel minulostí, která se nebude nikdy opakovat. Nikdy.

Místo jeho posledního odpočinku najdete snadno, prostý hrob s nápisem „rodina Stradějova" je pouze několik kroků od hlavní brány v dolní pravé části vsetínského hřbitova. Když u něj stojím, tane mi na mysli mrazivá otázka: „Proč právě ve čtyřiašedesáti?" A pak ta druhá, ještě mrazivější: „A kdy já?" Ani na jednu odpovědět nedokážu. Neboť i v Bibli je psáno: "... protože nevíte dne ani hodiny." (sj)

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk