Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

3BS

 

Tříbodový systém na kočku.

 

Podíváte-li se na závěrečnou tabulku nedávno skončené 2.ligy-sk. E, nemohou Vám uniknout dvě věci. Ta první, viditelná ihned, je bezesporu krásný úspěch valašských celků (1. Hošťálková, 3. Vsetín). Na tu druhou už ale musíte být pozornější, týká se totiž družstev z opačného pólu konečného pořadí. Jsem znám svojí nesmiřitelnou averzí vůči současnému tříbodovému systému (dále 3BS) a právě výsledek letošní soutěže mne v ní opět utvrdil. Tedy - 3BS byl zaveden údajně proto, aby zvýšil bojovnost a jistým způsobem eliminoval výsledky 4:4 (rozuměj spíše 0:0 a 8 remíz). Ačkoliv se tak tváří, ve skutečnosti je na kočku, protože o ten třetí bod se za nerozhodného stavu stejně nehraje. Přitom celková remíza se zapíše po mnohdy velmi bojovném průběhu, z osmi partií bývá rozhodnutých třeba pět nebo šest. Taková družstva jsou nakonec vlastně diskriminována, protože 3BS je nabádá: „Bojujte!" a pak jim za totéž udělí farizejsky pouze bod. Často je totiž i remíza daleko bojovnější než rozhodnutá partie; systém ovšem pochopitelně vnímá pouze matematické vyjádření výsledku (rozuměj 1-½-0) nikoliv objektivní bojovnost. Ta se v podstatě asi nijak než počtem vyhraných partií ani vyjádřit nedá, jinak bychom zde museli mít ještě i nějakou absurdní SUK („sportovně-uměleckou" komisi), která by hodnotila průběh souboje. Ostatně, viděli jste vůbec někdy někde nějaké vyhodnocení v čem je vlastně 3BS lepší než 2BS? Já tedy ne. STK k tomu naprosto mlčí, protože by zjistila, že v ničem.

 

Ale pojďme k meritu věci. Mám už takový zvyk tabulku tříbodovou „překopat" na dvoubodovou, pak obě porovnat a vyvodit závěr jakže to vlastně s tou soutěží vůbec bylo. Letošní konečný stav už tradičně nabyl pouze „gumové" podoby (rozuměj - zvětšily se jen bodové odstupy družstev), nic jiného se ani stát nemohlo. Nebo ano? V posledních kolech se odehrál velký boj o sestup; jedním nešťastníkem se stala nakonec i Kuřim. A nešťastníkem doslova, právě „díky" 3BS. Aktuální závěr tabulky: 9. Duras Brno 12 (36½), 10. Kuřim 11 (41½), atd. dává sice 3BS jakoby za pravdu, jenže jaká je skutečnost? Ze sestupujících nejvýše se umístivší Kuřim měla proti Brnu o 5 bodů lepší skóre a na vyhrané partie (Brno 16, Kuřim 24) to bylo dokonce ještě víc. A přesto sestoupili! Jak je to možné? Inu, ve dvou zápasech (Kroměříž, Vyškov) remizovali a v tom je ten zakopaný pes; 3BS totiž výsledek 4:4 apriori dehonestuje, ačkoliv je podle pravidel naprosto legální. Byť tedy kuřimští bojovali a měli v prvním případě 6 rozhodnutých partií a ve druhém 4, přesto byli za tuto bojovnost v podstatě potrestáni. Promiňte, ale to je přece v příkrém rozporu s původní deklarací funkce 3BS. Pokud by se bodovalo 2BS, pak by mohli slavit spravedlivou a zaslouženou záchranu: 9. Kuřim 8 (41½, +24), 10. Duras Brno 8 (36½, +16), atd., což je naprosto logické - při stejném počtu zápasových bodů mají nejen lepší celkové skóre, nýbrž i počet vyhraných partií. Ve světle uvedených faktů se tedy 3BS jeví (a to nejen v tomto případě) jako kontraproduktivní, protože za svoji nespornou bojovnost byla Kuřim vlastně „odměněna" sestupem. Pak se ovšem ptám: „Proč?"

 

Co ještě dodat? Jsem zastáncem toho, že kritik by neměl jen kritizovat, nýbrž navrhnout i konstruktivní řešení.

 

To moje je následující: 1/ bodovat 2BS, 2/ další kritérium pak V:P (vyhrané : prohrané partie). A důvod? Za kritizované 0:0=8 si do stávajícího skóre zapíšete 4 body, stejně tak jako za bojovné 4:4=0. V případě zavedení V:P si ale za 0:0=8 nepřipíšete nic, daleko výhodnější je uhrát třeba 2:2=4, nejlépe 4:4=0, čímž by se ta žádaná bojovnost podpořila. Takže na závěr bych dodatečně poblahopřál hošťálkovským, politoval kuřimské a ukončil humorným Milana Pitkina: „A vo tom to je." ... (sj)

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk