historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

RP-VS-10-KOLO

DVĚ DRAMATICKÁ DOPOLEDNÍ DERBY

Poslední březnovou neděli přijeli na vsetínský Lapač šachisté z Bystřičky. V desátém kole okresního přeboru se ve staronové herně měl odehrát napínavý zápas o záchranu. Především hosté potřebovali vylepšit svůj zatím nevalný bodový zisk, zatímco domácímu Déčku stačil ke spokojenosti i nerozhodný výsledek. Sestava Bartošek, Hradil, Mladý, Růžička, Zátopek, Klímek, Dančáková a Kopecký měla tedy jasný cíl: neprohrát.

Nepatrná chybička v jinak téměř dokonalém plánu se objevila pět minut před devátou. Jeden z domácích borců sice večer správně nastavil zvonění na 7 : 30, ale zapomněl, že v jeho mobilu se čas o potřebnou hodinu sám neposune. Teprve v 8 : 55 mě Davidův telefonát upozornil, že se nacházím v jiném časovém pásmu. Laskavý čtenář jistě z vlastní zkušenosti ví, jak umí být podobná „chyba v matrixu" nepříjemná.

Než jsem dorazil na Lapač, uplynulo na mých hodinách v souladu s pravidly asi dvanáct minut. Při mém časově náročném stylu hry bylo více než zřejmé, že tento rozdíl se mi nepodaří vyrovnat. Bez dalšího prodlení jsem začal realizovat předem připravený (v 9 : 05) a podrobně rozpracovaný plán „B", obsahující dvě klíčové etapy:

1) kafe tureckého typu
2) zjednodušení hry/rychlý přechod do koncovky

Celý plán se podařilo uskutečnit patnácti tahy, takže jsem chvílemi mohl sledovat i dění na ostatních šachovnicích. Události na druhé a páté desce měly rychlý spád a obě partie - Karlova i Jardova - brzy skončily remízou. Po dvacátém tahu zbývalo na hodinách více než čtyřicet minut a na třetí šachovnici v obou táborech dvojice jezdců a sedm statečných (pěšáků). Promyšlená spolupráce dokonale vycvičené pěchoty s jezdeckými oddíly, to byl před čtyřiadvaceti stoletími základ úspěšné taktiky, kterou makedonský král Filip II. přivedl k dokonalosti. Pozornosti laskavého čtenáře se doporučuje zajímavost, která na průběh partie neměla vliv: shodou okolností se Filip II. narodil před 2 400 lety.

Dvacátý tah jsem provedl před jedenáctou hodinou, kdy stav zápasu byl ještě vyrovnaný. Po již zmíněných remízách se hrálo několik desítek minut a poté skončilo téměř současně několik partií: neúspěch pana Růžičky vyvážila vítězstvím na sedmé šachovnici Klára a vyrovnaný stav stvrdil dělbou bodu kapitán David, jehož pozici remízového krále už v tomto ročníku stěží někdo ohrozí. Vzápětí ovšem nešťastně prohrál na osmé desce Matěj a za stavu 2,5 : 3,5 jsme ve dvou zbývajících duelech nesměli zaváhat.