Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

NEHREJTE-PRI-PRACI

 

Nehrajte při práci!

 

To jsem, přátelé, neodcitoval větu z podnikové směrnice zakazující v pracovní době provozovat hry na PC, nýbrž skutečnost, že při zaměstnání absolvovat turnaj mimo Vsetín je velké riziko. Původně jsme byli do 8.ročníku „Open Valašská Bystřice" přihlášeni tři (Bartošek, Žižka a já) s tím, že PŽ bude jezdit autem. Jenže den před zahájením Petr na účast rezignoval. Co teď? Abychom pořadatele nezarmoutili, domlouváme se s Ivanem, že na 1.utkání pojedeme na kole a pak se uvidí. Uf, to byla volba! Při věku (Ivan 68 a já 64) jsme už mohli jen vzpomínat na naše mladické bohatýrské výkony, kdy jsme Dušnou vyšlapali bez potíží v sedle. Tentokráte to znamenalo udýchaně vyjet „kam se dá" a pak už pěkně po svých až na rozcestí k Cábu. Trvalo nám to vždy téměř hodinu a Ivan tuto cestovní možnost po druhém pokusu vzdal ... Jezdil pak autobusem; dvakrát nás vzal svým autem Franta Parák, za což mu tímto děkujeme. Zato já pokračoval na tom kole. Jen pro zajímavost: 14:00 končím v práci, cca 15:00 jsem na Dušné, k „Bušům" to sjíždím serpentinami bezmála šedesátkou asi za 11 minut a pak dalších 25 minut do Bystřice. Po partii opět „hop!" na kolo a kolem přehrady Bystřička na cyklostezku do Vsetína. Je to sice asi o 5 km dál, zato z kopce a zbytek po rovině, dojíždím ovšem za hluboké tmy. Ale teď už k samotnému turnaji.

 

Z hráčů okresu hrál zcela určitě nejlépe Dominik Parák (4:3=2). Od začátku se usadil na předních stolech, favority řádně proháněl, jenže nevyšla mu poslední partie. Se zkušeným kopřivnickým Břízou to bílými „přepálil" a tato prohra jej stála nejen umístění v první desítce, nýbrž i titul okresního přeborníka.

 

Ivan hrál svým typickým stylem „jednou jsi dole, jednou nahoře", což mu vycházelo (4:3=2) a mnoho nechybělo, aby získal 6 bodů, včetně zmíněného titulu. Také on v posledním kole prohrál dosti smůlovatě s Musilem, nakonec tím přišel i o bronzové okresní umístění, ale získal do ratingu 22 bodů.

 

začal dvěma výhrami, jenže hned na to páchám nepochopitelnou prstovou chybu v remízové pozici s Lysem. Roztrpčen pak nedotahuji do výhry další dvě partie (každou s pěšcem více), ale stále není nic ztraceno; v dalších dvou kolech boduji 1-½. Nu a pak přichází pověstný nešťastný pátek. Před druhou se chystám vyjet, jenže firma potřebuje, abych dělal přes čas. Končím až o půl čtvrté a je jasné, že k 8.partii už nedojedu ... V posledním utkání proto bojuji jako o život. Černými hraji riskantně, pak získávám pěšce, ale koncovka K+J+5p : K+S+6p je nesmírně pracná. Zde bych se zastavil u tempa hry. Bystřičtí zvolili čas „natvrdo" (40t/2h+30m na dohrání), údajně proto, aby se turnaje mohli zúčastnit i domácí hráči chodící do práce. Jistě, hrát tak lze, ale jedno nechápu. Pokud nás organizace FIDE+ČŠS kdysi doslova donutili k nákupu digitálních hodin, pak je s podivem, že se nyní nevyužívají k tempu s „přídavkem na tah". Vždyť právě proto byly zkonstruovány! Při uvedeném tempu trvá partie max. 5 hodin, při tempu např. 1,5h+30s/t přibližně také, rozdíl je v tom, že při času „natvrdo" si pracně získanou materiální výhodu můžete strčit za klobouk, zatímco s přídavkem ji uplatníte poměrně snadno. Tady se zeptám: „Co je důležitější? Hra nebo čas?" A tvrdím: „Přece hra! Vyhráváme především »silou ducha«, nikoliv časem, ten je pouze podpůrným faktorem." Na to také doplatil IM Juřek s FM Cagašíkem, kdy v partii posledního kola měl vyhranou pozici, ale o pár sekund horší čas a jen kvůli tomu přišel o 1.místo a 2500 Kč. Ale nechme čas časem a dokončeme turnaj. V nervózním závěru vyhrávám až v 81.tahu, kdy mi zbývají necelé 2 minuty a soupeř přehlíží ztrátu figury. Nu a zde je právě ten kámen úrazu. Než bych mu totiž stačil posbírat jeho „matící" materiál (tři ubohé zablokované pěšce), musel bych nabídnout s tou figurou navíc remízu, což by (pokud by byl „čuník") mohl odmítnout a překročil bych čas. Domácí Sušeň je naštěstí korektní a vzdává, za což by si určitě zasloužil cenu „fair play". Tato partie také rozhodla, že jsem získal, maje 5½ z osmi her, titul okresního přeborníka, celkově z 39 startů už po sedmnácté.

 

Posledním vsetíňákem byl Franta Parák. S výsledkem (1:3=5) moc spokojený asi nebyl, zcela určitě si však dobře a s chutí zahrál. (sj)

 

www stránky turnaje

 

výsledky na chess-results

 

fotogalerie turnaje

 

Valašská Bystřice 2016 partie Juříček, Parák, Bartošek

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        



zk