Šachový klub ZBROJOVKA VSETÍN

Šachový klub ZBROJOVKA VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

PARDUBICE-2016

 

CZECH OPEN 2016

 

V Pardubicích dnešním dnem začíná 27. ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Jde o největší sportovní akci v Pardubicích pro tento rok! Očekávají se až tři tisíce hráčů. Kromě šachu a jeho modifikací (jako jsou Fischerovy šachy nebo tzv. holanďany) se bude soutěžit v bridži, piškvorkách, dámě, ve skládání Rubikovy kostky nebo třeba ve hře backgammon. Akce se koná v hokejové Tipsport aréně.

 

Na festivalu se uskuteční hned několik turnajů v královské hře. My se zaměříme na turnaj družstev, ve kterém bude náš klub reprezentovat Lukáš Gabryš (v sestavě s Honzou Malčánkem, Pepou Bednaříkem, Kubou Krejčou a Maikou Phamovou) a pokusíme se vypíchnout zajímavosti z každého kola hned po jeho skončení.
První kolo startuje 14. 7. 2016 v 17:00, tak pojďme držet naší výpravě palce.

 

Hodně štěstí!

 

Výsledky na chess-results
WWW stránky pořadatele

1.kolo

czech open 2016

 

 Trmal Jaroslav (2220) Příbramský spolek "B" - Krejča Jakub (2075)

 

2.kolo

 Bednařík Josef (2102) - Skácelík Petr (2169) Moravská Slávia Brno


3.kolo

 

Dnes se mi podařilo uskutečnit rozhovor s naším reprezentantem Lukášem Gabryšem, který nám přiblíží dění v turnaji.

Kuba: Ahoj Lukáši.

Lukáš: Ahoj Jakube.

Kuba: Dnes se vašemu týmu podařil ráno výborný výsledek proti favoritovi, i když jste hráli ve třech. Co rozhodlo?

Lukáš: Měli jsme dlouhou přípravu na partie a tah na branku a důležité bylo taktické odvolání kapitána.

Kuba: Honza Malčánek se k partii nedostavil. Můžeš nám situaci trochu přiblížit?

Lukáš: Holt pardubické tekutiny a klima nesedí každému a navíc to ranní vstávaní k tomu.

Kuba: Výborný výsledek se dnes povedl Kubovi Krejčovi na první desce. V čem velmistra přechytračil?

Lukáš: No, obrovskou roli hrálo štěstí při Kubovi. Byl doslova prohraný, ale mistr se utnul a dal věž.

Kuba: Co říkáš na večerní kolo, které už bylo trochu slabší? Kde byl hlavni problém?

Lukáš: Tak docházel nám dech. Volno si vzal chose, což bylo také oslabeni. Navíc jsme měli silného soupeře a překvapeni se pořád nedějí.

Kuba: Zítřejší cíl?

Lukáš: Tak hrajeme s mladým týmem, kde jsou zlínští talenti. Nebude to jednoduché. Chceme vyhrát a to co nejvíce!

Kuba: Připravujete se?

Lukáš: Ano. Příprava je důležitá. Ale nebudeme to zase hrotit a zítra ve čtyřech.

Kuba: Budeme držet palce. Díky.

Lukáš: Také díky.

 

 

4.kolo

Tipsport arena
Tipsport arena

 

4. kolo zvládl tým Cheesburger s přehledem a může si připsat další 2 body za výhru (3-1). Odpočinek byl dopřán Kubovi Krejčovi, na první desce tedy hrál Honza Malčánek, který, přestože byl vyhraný, s trochou smůly prohrál. Na zbylých deskách svým soupeřům nedali šanci Pepa, Maika a na čtvrtém stole Lukáš, který zúročil získaného pěšce v koncovce.

Na diagramu vidíme postavení z partie ze třetího stolu, které vzniklo z hry tří jezdců (3. ...g6). Bílá má pěšce, kterého obětovala, méně a poničenou pikovou strukturu na královském křídle, což by mohlo znamenat v případné koncovce trochu průser. Znamená to, že černý stojí lépe? Bílý útočí na krále a Maika zvládla útok na jedničku. Jak bílými pokračovat?

 

Phamova - Hronek

diagram_czech open 2016

 

5.kolo

foto 11

Chessburger

foto 12

 

Nechybělo mnoho k pěknému výsledku v pátém kole. Chessburger (název byl upraven) podlehl nejtěsnějším možným rozdílem 2,5 - 1,5. 15. nasazený tým OAZA Praha dokázal získat pouze jednu zápasovou výhru.
Podíváme se na kritický okamžik, který dnes rozhodl. V pozici na diagramu (Gabryš - Vavřík) se Lukáš dostal do krásné pozice, kde má jako bíly velké šance na výhru. Zahrál aktivní 1. Sc4 se silnou hrozbou Vf5. Soupeř odpověděl 1. ... Jb4. a Lukáš podle plánu 2. Vf5. Je tento tah správný? Není-li, jak toho černými využít a co zahrát lepšího místo 2. Vf5 bílými?

 

Gabryš - Vavřík

diagram2_czech open 2016

 

6.kolo

K šestému kolu mám prý být kritický, vzkázal Chessburger. Výsledek 2-2 je trochu pod očekávání, ale lepší než prohrát ne? Bodoval Honza na druhé desce a Lukáš na desce čtvrté. Volno si vzal ráno Pepa, aby mohl večer podat stoprocentní výkon.
Na diagramu vidíme pozici po 29. tahu bílého. Postavení je z partie Paldus - Malčánek a vzniklo z Najdorovy sicilské obrany. Honza donutil soupeře k rezignaci během pár tahů. Jak?

 

Paldus - Malčánek

diagram3_czech open 2016

 

7.kolo

Výborně! Poslední kolo dopadlo úspěšně! Chessburger si poradil s Tarokáři a posune se v celkové listině dopředu na zatím neznámou příčku, která ale bude určitě lepší než nasazení, což se dá vždy považovat za úspěch. Právě dohrál Pepa s Honzou. Oba s přehledem přehráli své soupeře stejně jako Kuba Krejča a tak vyhráli celkově 1-3. Gratuluji k výhře i k pěkným výsledkům v turnaji a ještě jednou Kubovi Krejčovi, který nejprve zremizoval silného hráče pana Trmala (2220) a potom přidal výhru nad GM Blatným (2389)!
V posledním kole porazil Honza svého soupeře ve strategické bitvě a tato pozice vznikla po 46. tahu bílého. Jakým pokračováním donutil černý svého soupeře k položení monarchy?

 

diagram4_czech open 2016

 

Výprava Chessburger je již na cestě z Pardubic domů. Až si po turnaji vydechnou, můžeme se těšit na jejich hodnocení a postřehy z posledních čtyř dnů.

 

Řešení:
3. kolo: Viz komentáře.
4. kolo: Černý nestojí lépe, bílý je vyhraný. V partii přišlo 1. g6+ Kg8 2. gxf7+ a černý se vzdal (1-0). Vyhrávaly i jiné tahy jako např. 1. Vf6.
5. kolo: 2. Vf5?? je prohrávající tah. Dál se stalo 2. ... d5! 3. Sb3 Jxa2+ 4. Sxa2 Sxf5 a bílý byl o několik tahů později donucen k rezignaci (0-1). Správné pokračování bylo 2. Vc5, což brání rozehrání Sc8. Bílý je vyhraný, je to však ještě hodně těžké do výhry dotáhnout.
6. kolo: 1. ... Vc1 2. Df2 Vh1+ 3. Kg3 f4+ 4. Sxf4 exf4+ 5. Kg4 Je3+ a bílý se vzdal (0-1), aby nemusel odevzdat dámu.
7. kolo: Jednoduchým 1. ... e4 -+ (0-1)

 

 

Máme červenec a to je jako již každý rok časem letního festivalu deskových her v Pardubicích - Czech Openu! Osobně jsem měl to potěšení zúčastnit se celkem pěti ročníků a vždy se sem rád vracím. No jak často můžete hrát královskou hru v prostorách, které většinu času halí ledový povrch, na kterém se prohánějí borci v dresech držíc hokejky a snažíc se dostat gumovou pryž do soupeřovy brány?

 

V letošním ročníku se dala dohromady velice různorodá kupa draků a jedné dračice z Valašska. Někteří už tady byli, někteří zaznamenali teprve svou první účast. Vtipný název týmu CHESSBURGER byl samozřejmě zvolen jako taktický tah proti soupeřům, aby je pobavil a tak vyvedl z koncentrace. (Samozřejmě jsme nechtěli, aby si na nás někdo pochutnával! :-). Tým se skládal z Kuby Krejči, Pepy Bednaříka, Majky Phamové, Lukáše Gabryše a mé maličkosti. Do každého zápasu pak nastupovali (většinou) čtyři hráči a jeden měl volno.

 

Tempo turnaje i časové rozložení kol je v Pardubicích vždy vražedné. Přijedete, vystojíte si frontu při prezenci, sotva se stihnete ubytovat a už je tady první kolo. A pak další tři dny vždy dvě kola. Přestávka tak akorát na oběd a malý odpočinek. Večer se pak vždy rozjíždí rozličná zábava dle gusta... K přípravě na zápasy hráči přistupují velmi rozmanitými způsoby. Někteří se dívají na partie soupeřů (no...), jiní se spíš ale socializují a využívají času k setkání s přáteli, volným blickám či koštování přiměřeného i nepřiměřeného množství opojných látek. Pořadatelé nezapomněli ani na již tradiční párty na koupališti Cihelna.

 

V turnaji náš tým i jednotliví členové zaznamenali světlejší i slabší chvilky. Myslím, že reportáž dobře nastínila průběh našeho snažení v turnaji. Každý přidal svou část k celkovému výsledku a ač se někdy třeba něco nepovedlo, důležité bylo, že jsme bojovali a nechali na šachovnicích vše. Nejvíce však asi mrzel vyhraný zápas s, v konečném pořadí sedmým týmem, ŠK OAZA Praha, kde jsme nezužitkovali několik pěkných pozic v zasloužené bodíky a nakonec prohráli nejtěsnějším rozdílem.

 

Skvělý skalp velmistra Blatného ukořistil Kuba Krejča (2 body z 5 partií) a celkově velmi dobře ustál pozici na první šachovnici, hrál velmi vynalézavě a zatopil všem svým soupeřům. V partiích mohl uhrát i více bodů, ale pravidelně bojoval s časovou tísní, která je v partiích bez časové kontroly neúprosná. Jako jediný bez prohry zůstal Pepa (4 body z 5 partií), který byl nejpevnějším hráčem a jako jediný nezaznamenal porážku. Jeho umu odolali jen silnější kandidáti mistra, se kterými uzavřel dva smírné výsledky. Majka (1,5 bodu z 5 partií) bojovala jako lvice, bohužel jí chyběl i kousek štěstí a pár chybkami z nepozornosti ve slibných pozicích se připravila o pěkný výsledek. Naše slečna je však nezdolná optimistka, která se jen tak nenechá rozhodit a vždy se zapojí do každé srandy :-). Lukáš se prezentoval nekompromisní hrou (4 body z 6 partií) a nezaznamenal žádnou remízu. Slabší hráče porazil a ani silnějším nedal nic zadarmo. Škoda slibně rozehrané partie v 5. kole, kde výbornou hrou v zahájení nachytal silného soupeře na švestkách, ale chybou předal otěže duelu do rukou soupeře, který už se nemýlil. Avšak výborně se zhostil role učitele, když vysvětloval nezkušenému soupeři způsob zápisu do partiáře. Já jsem se svým výkonem relativně spokojený (4 body z 6 partií). Slabší chvíli jsem si vybral v duelu s Martinem Hronkem, který hrál v turnaji výborně a určitě je nadějnou budoucností pro zlínský šach. Trochu mne také mrzela promeškaná příležitost s panem Šindlerem (2245), kde jsem přehlédl možný zisk pěšce s aktivní pozicí.

 

Celkově jsme si turnaj velmi užili a už se těšíme na další ročník(y). Třeba ve stejném složení, opět naservírovaní s dobrou náladou, elánem, zápalem ale zároveň i pohodou v CHESSBURGERu!

 

kapitán týmu Honza Malčánek

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
 

Komentáře

18
27.1.2017 9:30:28 - ed
V Pardubicích dnešním dnem začíná 27. ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Jde o největší sportovní akci v Pardubicích pro tento rok! Očekávají se až tři tisíce hráčů. Kromě šachu a jeho modifikací (jako jsou Fischerovy šachy nebo tzv. holanďany) se bude soutěžit v bridži, piškvorkách, dámě, ve skládání Rubikovy kostky nebo třeba ve hře backgammon. Akce se koná v hokejové Tipsport aréně. Na festivalu se uskuteční hned několik turnajů v královské hře. My se zaměříme na turnaj družstev, ve kterém bude náš klub reprezentovat Lukáš Gabryš (v sestavě s Honzou Malčánkem, Pepou Bednaříkem, Kubou Krejčou a Maikou Phamovou) a pokusíme se vypíchnout zajímavosti z každého kola hned po jeho skončení.První kolo startuje 14. 7. 2016 v 17:00, tak pojďme držet naší výpravě palce. Hodně štěstí! Výsledky na chess-resultsWWW stránky pořadatele1.koloczech open 2016 Trmal Jaroslav (2220) Příbramský spolek "B" - Krejča Jakub (2075)Start positionPrevious MoveNext MoveEnd positionPlay movesStop playingPrvni kolo je u konce. A jak dopadlo? Nas tym byl nasazen v roli favorita a svym oponentum nedal zadnou sanci. Povolil jen jednu remizu na prvni desce, kterou odehral Kuba Krejca. My se podivame na zajimavy zaver z teto partie. Pozice vznikla z odmitnuteho damskeho gambitu. Pri hodnoceni pozice si muzete vsimnout, ze cerny ma piska vic. Krome toho ma velmi aktivni figury a moznost utoku na bileho krale. Kuba hraje presne: 1... Nh3+! 2. Kh2 ( Po 2. gxh3 Qxf3 se uz bily neubrani. 3. Rd4 Rxf2! -+ ) 2... Qf4+ 3. Kxh3 R7c3! Bily je sice prohray, neni to ale jeste tak jednoduche. 4. Qe7 ( Vetsi sance mel bily po 4. Qd7 Napr. 4... Qf5+ 5. Kh2 Rxf3 6. gxf3 Qh5+ 7. Kg1 Qg5+ 8. Kh1 Rc4! -+ Bily musi dat damu a cernemu zustane k dame za dve veze jeden volny kryty pesec. Predevsim ale pomerne lehce vyhrana pozice. ) 4... Rxf3+ 5. gxf3 Qxf3+ 6. Kh2 Rxf2+? A Kuba nabidl remizu. Skoda, ze nevidel pekny vyhravajici tah. Kazdopadne gratulace Kubovi i celemu druzstvu, zitra budeme zase fandit! ( K vyhre vedlo prekvapive 6... Rc4!! Ale kdo by to pocital? Navic pri stavu 3-0 a moznosti remizy s tak silnym hracem. Napr. 7. Rd2 ( 7. Rfd1 Qxf2+ 8. Kh3 Qf3+ 9. Kh2 Qh5+ 10. Kg2 Rg4+ 11. Kf2 Qh2+ 12. Ke3 Qh3+ 13. Kd2 Rg2+ 14. Kc1 Qxa3+ 15. Kb1 Qb2# ) 7... Qh5+ 8. Kg3 Rg4+ 9. Kf3 Rxb4+ 10. Ke3 ( 10. Kg2 Rg4+ 11. Kf3 Qh3+ 12. Ke2 Re4+ 13. Kd1 Qxf1+ -+ ) 10... Qxe5+ 11. Kf3 Qf5+ 12. Kg2 Rg4+ 13. Kh2 Qh5+ 14. Qh4 Qxh4# ) 1/2-1/2 2.kolo Bednařík Josef (2102) - Skácelík Petr (2169) Moravská Slávia BrnoStart positionPrevious MoveNext MoveEnd positionPlay movesStop playingTak ve druhem kole nakonec 2-2, coz je fantasticky vysledek, vezmeme-li v uvahu, ze tym Cheesburger byl nasazen jako papirovy outsider a hlavne to, ze Honza se z nejakych duvodu ani nedostavil k partii, takze se zacinalo za stavu 0-1! Gratulace celemu tymu, ale hlavne Kubovi, ktery dnes udolal velmistra. Podivame se na partii ze tretiho stolu, kde bilymi bojoval Pepa proti panu Skacelikovi. 1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 a6 Vznikla nam znama sicilska pozice - Najdorf. Tato pozice vznika vubec nejcasteji po 5 tazich. 6. f3 Protoze je Pepa z Hostalkove... 6... e5 7. Nb3 Be6 8. Be3 Be7 ( Nekteri hraci zde hraji 8... Nc6 , coz ale umoznuje bilemu ziskat prijemnou pozici po 9. Nd5 Bxd5 10. exd5 Ne7 11. c4 s malou rosadou a utokem na damskem kridle. Bily se muze tesit z dvojice strelcu, prostorove prevahy a pohodlne hry. ) 9. Qd2 O-O 10. O-O-O Hostalkovske opacne rosady. 10... Nbd7 11. g4 Plan bileho je jasny. Utok na kralovskem kridle. Cerny bude utocit na kridle damskem. Typicka sicilka. 11... b5 12. g5 Nh5 Smyslem tohoto skoku je pribrzdeni bilych pescu, pripadne vymena Se3, jak uvidime v partii. ( Dalsi moznost je 12... b4 13. Nd5 Nxd5 14. exd5 Bf5 s vyrovnanou hrou. ) 13. Kb1 Nb6 14. Rg1?! Zda se mi, ze Pepa hraje prilis stereotypne. ( Za uvahu spise stalo 14. Nd5 Nxd5 15. exd5 Bf5 16. Na5 ) 14... Rc8 15. Be2 Priznam se, ze tento tah uplne nechapu a prijde mi trochu zbytecny. ( Lepe vypada pokracovani 15. Qf2 a dal napr. 15... Nc4 16. Bxc4 a kdyz 16... bxc4 , tak 17. Nc5 a bily se dostane do krasne pozice s aktivnimi figurami. ) 15... Qc7 16. f4 Nxf4 17. Bxf4 exf4 18. Bd3? To uz je ale chyba. Dalsi zbytecny tah strelcem, i kdyz vypada lakave umistit si ho na takovou diagonalu, kde si bere na musku pesce h7. Otazka je, jestli nezustane strelec zavreny. 18... Nc4? ( Spravne pokracovani bylo 18... d5! -/+ Cerny ma dvojici strelcu, je treba otevrit hru. 19. Qg2 Nc4 20. exd5 Nxb2! a s bilym to uz zacina byt vazne, jenomze prestrelka teprve zacina, takze v prakticke partii to muze dopadnout jakkoli. ) 19. Bxc4 Qxc4 20. h4 ( Presnejsi je 20. Qxf4 , ale je to takova "hra na jistotu". ) 20... b4 Cerny pokracuje v utoku. 21. Nd5 Bxd5 22. exd5 Bd8 23. Rg4 a5 24. Rxf4 Qb5 25. Qg2 Bb6 26. h5 Rce8 V rovne pozici nakonec velmistrovska remiza, aby nebyli hraci unaveni pred vecernim kolem. :) Jinak by jeste mohl byt ostry boj, bily by mohl pokracovat napr. 27. g6 1/2-1/23.koloStart positionPrevious MoveNext MoveEnd positionPlay movesStop playingVecerni treti kolo se prilis nevyvedlo, skoncilo 3,5 - 0,5 ve prospech prazskych sachistu. Jedinou pulku uhral Honza Malcanek, ktery tak napul napravil svou ranni neschopnost. Ukazka z partie Maiky Phamove s panem Traplem, kde Maika bohuzel nevyuzila malinko lepsi pozici a nakonec trochu smolne prohrala. Pozice vznikla po 25. tahu bileho z ruske hry. Muzeme videt opacne rosady a peknou pozici cerne. Jak pokracovat v pozici? 1... b3! Spravny tah! 2. cxb3 axb3 3. a3 A spravna obrana. Bily drzi sveho krale v bezpeci. 3... Nb6 4. Qb4 Qf6! Nemeni damy - vyborne rozhodnuti. ( Chybou by mohlo byt 4... Qxb4? 5. Nxb4 Vyhoda cerne je pryc a naopak je ted ve vyhode bily. Slabi cerni pesci by v tomto postaveni nejspise rozhodli. ) 5. Qc3? Zde bily chyboval v tezke situaci. Ktery tah vede k nejspolehlivejsi vyhre cerne? ( Jedine bylo 5. Ne5 a dal napr. 5... Nc4 6. Qc3 Ra4 =+ ) * Dnes se mi podařilo uskutečnit rozhovor s naším reprezentantem Lukášem Gabryšem, který nám přiblíží dění v turnaji.Kuba: Ahoj Lukáši.Lukáš: Ahoj Jakube.Kuba: Dnes se vašemu týmu podařil ráno výborný výsledek proti favoritovi, i když jste hráli ve třech. Co rozhodlo?Lukáš: Měli jsme dlouhou přípravu na partie a tah na branku a důležité bylo taktické odvolání kapitána.Kuba: Honza Malčánek se k partii nedostavil. Můžeš nám situaci trochu přiblížit?Lukáš: Holt pardubické tekutiny a klima nesedí každému a navíc to ranní vstávaní k tomu.Kuba: Výborný výsledek se dnes povedl Kubovi Krejčovi na první desce. V čem velmistra přechytračil?Lukáš: No, obrovskou roli hrálo štěstí při Kubovi. Byl doslova prohraný, ale mistr se utnul a dal věž.Kuba: Co říkáš na večerní kolo, které už bylo trochu slabší? Kde byl hlavni problém?Lukáš: Tak docházel nám dech. Volno si vzal chose, což bylo také oslabeni. Navíc jsme měli silného soupeře a překvapeni se pořád nedějí.Kuba: Zítřejší cíl?Lukáš: Tak hrajeme s mladým týmem, kde jsou zlínští talenti. Nebude to jednoduché. Chceme vyhrát a to co nejvíce!Kuba: Připravujete se?Lukáš: Ano. Příprava je důležitá. Ale nebudeme to zase hrotit a zítra ve čtyřech.Kuba: Budeme držet palce. Díky.Lukáš: Také díky. 4.koloTipsport arenaTipsport arena 4. kolo zvládl tým Cheesburger s přehledem a může si připsat další 2 body za výhru (3-1). Odpočinek byl dopřán Kubovi Krejčovi, na první desce tedy hrál Honza Malčánek, který, přestože byl vyhraný, s trochou smůly prohrál. Na zbylých deskách svým soupeřům nedali šanci Pepa, Maika a na čtvrtém stole Lukáš, který zúročil získaného pěšce v koncovce.Na diagramu vidíme postavení z partie ze třetího stolu, které vzniklo z hry tří jezdců (3. ...g6). Bílá má pěšce, kterého obětovala, méně a poničenou pikovou strukturu na královském křídle, což by mohlo znamenat v případné koncovce trochu průser. Znamená to, že černý stojí lépe? Bílý útočí na krále a Maika zvládla útok na jedničku. Jak bílými pokračovat? Phamova - Hronekdiagram_czech open 2016 5.kolofoto 11Chessburgerfoto 12 Nechybělo mnoho k pěknému výsledku v pátém kole. Chessburger (název byl upraven) podlehl nejtěsnějším možným rozdílem 2,5 - 1,5. 15. nasazený tým OAZA Praha dokázal získat pouze jednu zápasovou výhru. Podíváme se na kritický okamžik, který dnes rozhodl. V pozici na diagramu (Gabryš - Vavřík) se Lukáš dostal do krásné pozice, kde má jako bíly velké šance na výhru. Zahrál aktivní 1. Sc4 se silnou hrozbou Vf5. Soupeř odpověděl 1. ... Jb4. a Lukáš podle plánu 2. Vf5. Je tento tah správný? Není-li, jak toho černými využít a co zahrát lepšího místo 2. Vf5 bílými? Gabryš - Vavříkdiagram2_czech open 2016 6.koloK šestému kolu mám prý být kritický, vzkázal Chessburger. Výsledek 2-2 je trochu pod očekávání, ale lepší než prohrát ne? Bodoval Honza na druhé desce a Lukáš na desce čtvrté. Volno si vzal ráno Pepa, aby mohl večer podat stoprocentní výkon.Na diagramu vidíme pozici po 29. tahu bílého. Postavení je z partie Paldus - Malčánek a vzniklo z Najdorovy sicilské obrany. Honza donutil soupeře k rezignaci během pár tahů. Jak? Paldus - Malčánekdiagram3_czech open 2016 7.koloVýborně! Poslední kolo dopadlo úspěšně! Chessburger si poradil s Tarokáři a posune se v celkové listině dopředu na zatím neznámou příčku, která ale bude určitě lepší než nasazení, což se dá vždy považovat za úspěch. Právě dohrál Pepa s Honzou. Oba s přehledem přehráli své soupeře stejně jako Kuba Krejča a tak vyhráli celkově 1-3. Gratuluji k výhře i k pěkným výsledkům v turnaji a ještě jednou Kubovi Krejčovi, který nejprve zremizoval silného hráče pana Trmala (2220) a potom přidal výhru nad GM Blatným (2389)!V posledním kole porazil Honza svého soupeře ve strategické bitvě a tato pozice vznikla po 46. tahu bílého. Jakým pokračováním donutil černý svého soupeře k položení monarchy? diagram4_czech open 2016 Výprava Chessburger je již na cestě z Pardubic domů. Až si po turnaji vydechnou, můžeme se těšit na jejich hodnocení a postřehy z posledních čtyř dnů. Řešení:3. kolo: Viz komentáře.4. kolo: Černý nestojí lépe, bílý je vyhraný. V partii přišlo 1. g6+ Kg8 2. gxf7+ a černý se vzdal (1-0). Vyhrávaly i jiné tahy jako např. 1. Vf6.5. kolo: 2. Vf5?? je prohrávající tah. Dál se stalo 2. ... d5! 3. Sb3 Jxa2+ 4. Sxa2 Sxf5 a bílý byl o několik tahů později donucen k rezignaci (0-1). Správné pokračování bylo 2. Vc5, což brání rozehrání Sc8. Bílý je vyhraný, je to však ještě hodně těžké do výhry dotáhnout.6. kolo: 1. ... Vc1 2. Df2 Vh1+ 3. Kg3 f4+ 4. Sxf4 exf4+ 5. Kg4 Je3+ a bílý se vzdal (0-1), aby nemusel odevzdat dámu.7. kolo: Jednoduchým 1. ... e4 -+ (0-1) Máme červenec a to je jako již každý rok časem letního festivalu deskových her v Pardubicích - Czech Openu! Osobně jsem měl to potěšení zúčastnit se celkem pěti ročníků a vždy se sem rád vracím. No jak často můžete hrát královskou hru v prostorách, které většinu času halí ledový povrch, na kterém se prohánějí borci v dresech držíc hokejky a snažíc se dostat gumovou pryž do soupeřovy brány? V letošním ročníku se dala dohromady velice různorodá kupa draků a jedné dračice z Valašska. Někteří už tady byli, někteří zaznamenali teprve svou první účast. Vtipný název týmu CHESSBURGER byl samozřejmě zvolen jako taktický tah proti soupeřům, aby je pobavil a tak vyvedl z koncentrace. (Samozřejmě jsme nechtěli, aby si na nás někdo pochutnával! :-). Tým se skládal z Kuby Krejči, Pepy Bednaříka, Majky Phamové, Lukáše Gabryše a mé maličkosti. Do každého zápasu pak nastupovali (většinou) čtyři hráči a jeden měl volno. Tempo turnaje i časové rozložení kol je v Pardubicích vždy vražedné. Přijedete, vystojíte si frontu při prezenci, sotva se stihnete ubytovat a už je tady první kolo. A pak další tři dny vždy dvě kola. Přestávka tak akorát na oběd a malý odpočinek. Večer se pak vždy rozjíždí rozličná zábava dle gusta... K přípravě na zápasy hráči přistupují velmi rozmanitými způsoby. Někteří se dívají na partie soupeřů (no...), jiní se spíš ale socializují a využívají času k setkání s přáteli, volným blickám či koštování přiměřeného i nepřiměřeného množství opojných látek. Pořadatelé nezapomněli ani na již tradiční párty na koupališti Cihelna. V turnaji náš tým i jednotliví členové zaznamenali světlejší i slabší chvilky. Myslím, že reportáž dobře nastínila průběh našeho snažení v turnaji. Každý přidal svou část k celkovému výsledku a ač se někdy třeba něco nepovedlo, důležité bylo, že jsme bojovali a nechali na šachovnicích vše. Nejvíce však asi mrzel vyhraný zápas s, v konečném pořadí sedmým týmem, ŠK OAZA Praha, kde jsme nezužitkovali několik pěkných pozic v zasloužené bodíky a nakonec prohráli nejtěsnějším rozdílem. Skvělý skalp velmistra Blatného ukořistil Kuba Krejča (2 body z 5 partií) a celkově velmi dobře ustál pozici na první šachovnici, hrál velmi vynalézavě a zatopil všem svým soupeřům. V partiích mohl uhrát i více bodů, ale pravidelně bojoval s časovou tísní, která je v partiích bez časové kontroly neúprosná. Jako jediný bez prohry zůstal Pepa (4 body z 5 partií), který byl nejpevnějším hráčem a jako jediný nezaznamenal porážku. Jeho umu odolali jen silnější kandidáti mistra, se kterými uzavřel dva smírné výsledky. Majka (1,5 bodu z 5 partií) bojovala jako lvice, bohužel jí chyběl i kousek štěstí a pár chybkami z nepozornosti ve slibných pozicích se připravila o pěkný výsledek. Naše slečna je však nezdolná optimistka, která se jen tak nenechá rozhodit a vždy se zapojí do každé srandy :-). Lukáš se prezentoval nekompromisní hrou (4 body z 6 partií) a nezaznamenal žádnou remízu. Slabší hráče porazil a ani silnějším nedal nic zadarmo. Škoda slibně rozehrané partie v 5. kole, kde výbornou hrou v zahájení nachytal silného soupeře na švestkách, ale chybou předal otěže duelu do rukou soupeře, který už se nemýlil. Avšak výborně se zhostil role učitele, když vysvětloval nezkušenému soupeři způsob zápisu do partiáře. Já jsem se svým výkonem relativně spokojený (4 body z 6 partií). Slabší chvíli jsem si vybral v duelu s Martinem Hronkem, který hrál v turnaji výborně a určitě je nadějnou budoucností pro zlínský šach. Trochu mne také mrzela promeškaná příležitost s panem Šindlerem (2245), kde jsem přehlédl možný zisk pěšce s aktivní pozicí. Celkově jsme si turnaj velmi užili a už se těšíme na další ročník(y). Třeba ve stejném složení, opět naservírovaní s dobrou náladou, elánem, zápalem ale zároveň i pohodou v CHESSBURGERu! kapitán týmu Honza Malčánek Vložte Váš komentářVaše jméno: Váš komentář:
 

17
27.1.2017 9:29:12 - 9IugFSDE
1620.8.2016 20:27:30 - 9IugFSDEvtVIsVQHH 1520.8.2016 17:24:03 - L8CZNGgyxngrVfjNIy3s 1422.7.2016 6:56:52 - RadekZ Honzova příspěvku sálá týmový duch. Kluci a Majko, díky, že jste ho nám, fanouškům, dali pocítit. 1321.7.2016 20:45:10 - KubaDíky Honzo za super přídavek k článku. Líbí se mi tvůj styl a obratný jazyk.ad 11,12: Já díky za spolupráci. 1220.7.2016 23:17:31 - Pepa BednaříkKubo, pěkné reportáže. Taktéž bylo super, že jsi články neustále aktualizoval a mnohdy jsi sepsal výsledky ještě dříve než byly na chess-results! Dobrá práce. 1119.7.2016 11:25:34 - LukášPěkná reportáž Kubo včetně dobře vybraných zajímavých momentů z partií a fotek. Jinak turnaj hodnotím určitě pozitivně, hlavně z toho důvodu, že jsme si tam užili hodně zábavy a měli jsme dobrý kolektiv a tým. Po stránce šachové jsme dopadli o trochu lépe než jsme byli nasazení, což je určitě povedené. Nicméně některých partií byla škoda, že jsme prohráli, ale tak člověk se nemůže pořád vymlouvat na to, že měl pozici vyhranou, když to pak nedokáže dotáhnout do konce. Sebe za svůj výkon určitě příliš pochválit nemůžu, protože jsem nedokázal uhrát žádný pořádný skalp.Celkově turnaj výborný, jen mi vadilo, že jsem hrál s dost nevyrovnanými soupeři (ne psychicky, ale s velkým elovým rozdílem :D). 1017.7.2016 18:56:39 - KubaTak nakonec pěkné 43. místo s kladným skóre 3:2 (=2). Posun o 4 příčky. Palec nahoru. 916.7.2016 17:20:54 - Kubaad 7: Po 5. ... Ja4 6. Dc1 Dxd4 je hezká varianta 7. Dxc6 Vc8 8. Db5 Dxb2+! 9. Jxb2 Jc3+ -+. A po 5. ... Dxf3 se může stát 6. Vhf1 Dxg4 7. Je5 De4+ -+ a černý si udrží materiální výhodu. Motor říká, že přesnější je Dxf3, ale v praktické partii bych si spíš vybral Ja4, přestože je pravda, že kůň na a4 trochu překáží. 816.7.2016 15:47:20 - RadekPo vítězství 3-1 ve 4. kole, ač 47. nasazení, průběžné 39. místo! Rozjetý Cheesburger jde dopředu. Nevěřím, že s tím může v pátém kole mírná elová převaha 15. nasazené OAZY Praha něco udělat. 716.7.2016 12:41:27 - RadekNa otázku k partii z třetího kola bych asi odpověděl 5. - Dxf3 s dalším Jc4 nebo Dxg4. Nabízí se sice 5. - Ja4 s dalším Dxd4. Konkrétní pokračování útoku však nevidím. Tah Ja4 ale hlavně uzavírá věž a8,jezdec na a4 nemá perspektivu, (to na c4 by měl mnohem šťavnatější pastvu), dáma na d4 je exponovaná a bílá věž na d1 rozehraná. 616.7.2016 3:33:37 - Petr ZajíčekBlahopřeji k výhře nad velmistrem, držte se a užívejte si to tam. S velmistrem jsem ještě nehrál. 515.7.2016 22:38:09 - Radek ad 4, Honza: Vzpomínám, vloni GM Plachetku. 415.7.2016 22:12:17 - Honzajá 315.7.2016 18:50:57 - RadekValaši jedou! Obrovská gratulace Kubovi Krejčovi. Ruku na srdce, kdo z Valachů porazil ve vážné partii velmistra? Vím to o Vláďovi Bělunkovi. Kdo další? 215.7.2016 16:13:53 - HonzaKubo, pokud je pravda to, co vidím, tak výhra nad GM Blatným, no to je něco! Blahopřeji!!! 114.7.2016 22:49:24 - DavidJenom doplním, že tento multioddílový tým, který se poskládal po ose Zlín, Vsetín, Hošťálková a Rožnov p/R se jmenuje CHEESBURGER. Tak ať se všem daří :-)
 

16
20.8.2016 20:27:30 - 9IugFSDE
vtVIsVQHH
 

15
20.8.2016 17:24:03 - L8CZNGgyxn
grVfjNIy3s
 

14
22.7.2016 6:56:52 - Radek
Z Honzova příspěvku sálá týmový duch. Kluci a Majko, díky, že jste ho nám, fanouškům, dali pocítit.
 

13
21.7.2016 20:45:10 - Kuba
Díky Honzo za super přídavek k článku. Líbí se mi tvůj styl a obratný jazyk.ad 11,12: Já díky za spolupráci.
 

12

20.7.2016 23:17:31 - Pepa Bednařík
Kubo, pěkné reportáže. Taktéž bylo super, že jsi články neustále aktualizoval a mnohdy jsi sepsal výsledky ještě dříve než byly na chess-results! Dobrá práce.

 

11

19.7.2016 11:25:34 - Lukáš
Pěkná reportáž Kubo včetně dobře vybraných zajímavých momentů z partií a fotek. Jinak turnaj hodnotím určitě pozitivně, hlavně z toho důvodu, že jsme si tam užili hodně zábavy a měli jsme dobrý kolektiv a tým. Po stránce šachové jsme dopadli o trochu lépe než jsme byli nasazení, což je určitě povedené. Nicméně některých partií byla škoda, že jsme prohráli, ale tak člověk se nemůže pořád vymlouvat na to, že měl pozici vyhranou, když to pak nedokáže dotáhnout do konce. Sebe za svůj výkon určitě příliš pochválit nemůžu, protože jsem nedokázal uhrát žádný pořádný skalp.Celkově turnaj výborný, jen mi vadilo, že jsem hrál s dost nevyrovnanými soupeři (ne psychicky, ale s velkým elovým rozdílem :D).

 

10

17.7.2016 18:56:39 - Kuba
Tak nakonec pěkné 43. místo s kladným skóre 3:2 (=2). Posun o 4 příčky. Palec nahoru.

 

9

16.7.2016 17:20:54 - Kuba
ad 7: Po 5. ... Ja4 6. Dc1 Dxd4 je hezká varianta 7. Dxc6 Vc8 8. Db5 Dxb2+! 9. Jxb2 Jc3+ -+. A po 5. ... Dxf3 se může stát 6. Vhf1 Dxg4 7. Je5 De4+ -+ a černý si udrží materiální výhodu. Motor říká, že přesnější je Dxf3, ale v praktické partii bych si spíš vybral Ja4, přestože je pravda, že kůň na a4 trochu překáží.

 

8

16.7.2016 15:47:20 - Radek
Po vítězství 3-1 ve 4. kole, ač 47. nasazení, průběžné 39. místo! Rozjetý Cheesburger jde dopředu. Nevěřím, že s tím může v pátém kole mírná elová převaha 15. nasazené OAZY Praha něco udělat.

 

7

16.7.2016 12:41:27 - Radek
Na otázku k partii z třetího kola bych asi odpověděl 5. - Dxf3 s dalším Jc4 nebo Dxg4. Nabízí se sice 5. - Ja4 s dalším Dxd4. Konkrétní pokračování útoku však nevidím. Tah Ja4 ale hlavně uzavírá věž a8,jezdec na a4 nemá perspektivu, (to na c4 by měl mnohem šťavnatější pastvu), dáma na d4 je exponovaná a bílá věž na d1 rozehraná.

 

6

16.7.2016 3:33:37 - Petr Zajíček
Blahopřeji k výhře nad velmistrem, držte se a užívejte si to tam. S velmistrem jsem ještě nehrál.

 

5

15.7.2016 22:38:09 - Radek
ad 4, Honza: Vzpomínám, vloni GM Plachetku.

 

4

15.7.2016 22:12:17 - Honza

 

3

15.7.2016 18:50:57 - Radek
Valaši jedou! Obrovská gratulace Kubovi Krejčovi. Ruku na srdce, kdo z Valachů porazil ve vážné partii velmistra? Vím to o Vláďovi Bělunkovi. Kdo další?

 

2

15.7.2016 16:13:53 - Honza
Kubo, pokud je pravda to, co vidím, tak výhra nad GM Blatným, no to je něco! Blahopřeji!!!

 

1

14.7.2016 22:49:24 - David
Jenom doplním, že tento multioddílový tým, který se poskládal po ose Zlín, Vsetín, Hošťálková a Rožnov p/R se jmenuje CHEESBURGER. Tak ať se všem daří :-)

 

copyright © 2020 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

  GLASS SERVICE

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm    vsetinzk