Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

VSETIN-POD-LUPOU

 

OPEN VSETÍN POD LUPOU

Sepsal, partie vybral a okomentoval Josef Bednařík

 

Je za námi již 41. ročník největšího šachového turnaje na Valašsku - Přeboru města Vsetína.

 

Na partiových ukázkách se pokusíme přiblížit pozoruhodné výkony hráčů v A turnaji. Vybrat z každého kola zajímavý moment nebylo jednoduché. Každému se může líbit něco jiného, někdo preferuje taktickou přestřelku, jiný zase ryze strategickou partii nebo rychlý přechod do koncovky. Nu, pojďme na to.

 

Již první kolo ukázalo, že turnaj nebude pro nikoho jednoduchý a že každé výhry je třeba si cenit. Nejlepší výsledek z celého kola bezesporu uhrál Radek Zádrapa, kterému se podařilo odremizovat druhého nasazeného IM Stanislava Jasného. Dalším hráčem, který již od začátku dával najevo, že nepřijel na Vsetín pouze skládat figurky, byl pan Horyna, který ač poslední nasazený ukazoval, že jeho styl v podobě vyměňování figurek funguje. Hned první kolo uhrál remízu s nadějným juniorem domácího celku Kubou Stančíkem. Ale zpět k hlavní náplni tohoto článku. Z tohoto kola jsem si dovolil vybrat jednu pozici, která vznikla v partii paní Daivy Batyte proti Lukášovi Gabryšovi. Pozice vznikla z královské indické, kde bílá nejprve zahájila pěšcový nástup na dámském křídle, ale posléze figurovým útokem a přesnou hrou zničila soupeře na křídle královském.

 

 WFM Batyte Daiva (2163) - Gabryš Lukáš (1906)

 

Pozvolna přejdeme do druhého hracího dne, který nám přinesl také mnoho zajímavých výsledků. Poprvé ztratil první nasazený Kuba Roubalík, který remizoval z již zmíněnou Daivou Batyte. Velmi pěkný výsledek také uhrál hošťálkovský junior Kuba Krejča, který dokázal zremizovat IM Milana Babulu. No a také za zmínění stoji remis Radka Zádrapy, který si na Přebor přichystal skvělou formu a znovu odremizoval silnějšího hráče, Martina Húska. A to asi není spokojen, protože měl vyhranou věžovku. Jako ukázku z druhého kola jsem si vybral partii mezi Petrem Staňkem a FM Vladimírem Karlíkem. Následující pozice vznikla z Pircovy obrany, kde ve střední hře zahájil černý útok při stejných rošádách na královském křídle.

 

 Staněk Petr (1838) - FM Karlík Vladimír (2259)


Ve třetím kole znovu favorité dost klopýtali. Kuba Roubalík i Stanislav Jasný remizovali, díky čemuž se do trháku turnajové skupiny FIDE open dostal Ondřej Matras. Další pěkný výsledek uhrál Matěj Kuchař, který v dračici porazil Patrika Pýchu. Fantastickou formu ukazoval Saša Skalský, který od začátku turnaje pěkně proháněl i ty o mnoho výš nasazené; ale nepředbíhejme do čtvrtého kola. :-) Pro toto kolo jsem vybral partii, kterou hrála Lucka Ambrožová s Lukášem Gabryšem (sice podruhé, ale snad ti to Lukáši nevadí :-) ). Partie vznikla ze sicilské obrany, s opačnými rošádami a útoky na krále.

 

 Ambrožová Lucie (1823) - Gabryš Lukáš (1906)


Čtvrté kolo bylo nabité pěknými partiemi, výběr tedy nebyl jednoduchý. Nakonec jsem vybral partii Martin Húsek - Alexandr Skalský, kde Saša obětoval kvalitu za „pouhé" oslabení krytu krále. Cennou výhru uhrál také domácí Petr Zajíček, který porazil IM Milana Babulu. Třetím zajímavým výsledkem byla výhra Vladimíra Hrabovského s Honzou Bosákem. Zpět k pozici z partie Martina a Saši. Vznikla ze sicilské obrany, kdy bílý udělal velkou rošádu a černý ponechal krále na středu. Partie se vyvíjela vyrovnaně až do té doby, kdy Saša, jak sám řekl, obětoval po Anandovsku věž (Anand tuto oběť v podobné partii použil a Saša si tuto partii přehrál).

 

 Húsek Martin (2195) - Skalský Alexandr (1993)


Páté kolo znamenalo přelom v turnaji. Toto kolo se mnoho zajímavých výsledků neurodilo. Největším výsledkem byla asi výhra Petra Malinovského proti Daivě Batyte. No a určitě se zde mohlo dojít k největšímu překvapení turnaje. To když Saša Skalský hrál na druhé desce a měl poraženého IM Stanislava Jasného. Saša ve střední hře získal výhodu, dle fritze přes +2, a tu zvyšoval, až byl přes +5, a to několik tahů. Posléze však dělá hrubku a svoji zatím životní partii prohrává. Chybělo zde i to pomyslné štěstí, které je také potřeba... Jako ukázku z tohoto kola jsem vybral partii, ve které se potkaly dvě z žen v turnaji, Radka Růžičková a Jana Eretová.

 

 Růžičková Radka (1857) - Eretová Jana (2090)


V šestém kole se odehrál jeden z top zápasů celého turnaje. Los totiž posadil proti sobě první dva nasazené. Jejich partie nakonec skončila smírem, ale za šachovnicí se bojovalo až do koncovky. Mezi největší překvapení tohoto kola se postaral Vladimír Hrabovský, který na turnaji hrál ve formě a nyní porazil Martina Húska. Jistě cennou remízu uhrála Jana Eretová s IM Milanem Babulou. A do třetice bych neměl zapomenout na remis Tobiáše Krejčoka, který ač naprostý benjamínek ve FIDE Open, trápil své o mnoho zkušenější soupeře. V tomto kole remizoval s Patrikem Pýchou. Jako ukázku jsem vybral taktikou nabitou partii Petra Zajíčka s Petrem Kapustou, ukazující útok na krále při stejných rošádách.

 

 Zajíček Petr (2033) - Kapusta Petr (2184)


Šestý hrací den byl ve znamení sedmiček. V kalendáři sedmého sedmý, na programu sedmé kolo. Sedmičky přály spíše favoritům. Mnoho překvapivých výsledků se neodehrálo, snad jen výhry Vladimíra Hrabovského s Janou Eretovou a Petra Kapusty a FM Ondřejem Matrasem. Jako ukázku z tohoto dne jsem vybral partii mezi dvěma juniory ze Vsetínska a to mezi Jakubem Krejčou a Matyášem Kovaříkem. Tato partie se do výběru hodí z jiného hlediska než jen taktického (ta tam však taky byla :-) ), ale hlavně jako ukázka špatného střelce ve francouzské obraně. Pojďme na ni.

 

 Krejča Jakub (2075) - Kovařík Matyáš (1920)


V předposlední den turnaje šla zahlédnout únava hráčů z celého týdne, proto se tedy překvapivé výsledky hledají jen těžce. Po důkladném pátrání se něco přeci jen našlo. Cennou remis uhrál Petr Koutný nad IM Vlastimilem Babulou, ale také Radka Ružičková s Blažejem Bzowskim (přestože to bylo už v pátém tahu...). Jako ukázku jsem vybral partii mezi Petrem Staňkem a Martinem Húskem. Tato partie byla ve střední hře docela náročná na propočet. Pro oko diváka skýtala mnoho různých odboček, zajímavých výměn... tak můžete si započítat... :-)

 

 Staněk Petr (1838) - Húsek Martin (2195)


Poslední kolo rozhodovalo o dalším vítězi Přeboru Vsetína. Tím se nakonec stal Kuba Roubalik, který v posledním kole porazil FM Vladimíra Karlíka. Tuto partii jsem použil částečně i do ukázky. V posledním kole bylo mnoho remis, jak už to tak bývá. Proto se snad ani nějaký překvapivý výsledek neodehrál. Snad jen solidní remis uhrál Honza Bosák s Borisem Furmanem.

 

 FM Karlík Vladimir (2259) - Roubalik Jakub  (2397)


Celkově tedy turnaj přinesl mnoho zajímavých výsledků, hlavně však zajímavých partií plných taktických zvratů, strategických bojů a poučných koncovek. Snad se vám vybrané pozice líbily. Co dodat - příští rok znovu?! :-)

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        



zk