historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

MAJOVY TURNAJ

Trio „Zbrojováků" postupuje na MČR

V sobotu 24. května 2014 se uskutečnil devátý ročník vsetínského Májového turnaje mládeže, který byl zároveň posledním turnajem série GP Zlínského kraje. Organizátoři zajistili krásné reprezentativní prostory ve vsetínských Maštaliskách a bezproblémový chod turnaje. Zahájit turnaj přišla dokonce starostka města Vsetína, paní Iveta Táborská.

Hrálo se v kategoriích H-10 (37 šachistů), H-12 (32 šachistů) a H-14 (28 šachistů). Na turnaj se sjelo celkem 97 šachistů, z nichž jedenáct bylo ze Zbrojovky Vsetín a dva čekatelé ze ZŠ Integra Vsetín.

V kategorii H-10 kraloval náš šachista, Štěpán Řezníček! Ze sedmi kol získal plný počet bodů, tedy 7 a jednoznačně obsadil první příčku. Perfektní výkon, Štěpáne! Některé Štěpánovy partie sice byly jako na houpačce, nicméně za výkon, který předvedl na turnaji, a za to, jak pilně již delší dobu trénuje, si rozhodně vítězství v turnaji zasloužil.  V posledním kole dokonce porazil výbornou šachistku ze Starého Města, Viktorku Všetulovou. Na devátém místě skončil Gabriel Kamas se 4 body. Jen o místo hůře skončil se stejným počtem bodů náš velký talent, který nedávno hrál na MČR osmiletých, Matěj Kopecký. Matěj předváděl krásné partie a bojovný výkon. Vypíchl bych zejména jeho vítězství v prvním kole, kdy porazil po výborném výkonu druhého nasazeného šachistu turnaje. Gratuluji!

Patrik Řezníček, mistr republiky do 7 let, rozhodně neodehrál špatný turnaj. Získal 4 body ze šesti partií (před posledním kolem musel odjet) a celkově skončil na třináctém místě. Celý turnaj však bojoval o přední příčky, snad i o medaile. Kromě utkání s Viktorkou Všetulovou hrál pěkné partie, bez výrazných chyb. V téhle kategorii bojovali též Tomáš Hurtík ze Zbrojovky a Martin Zbranek s Jakubem Fáberem z Integry. Všichni tři získali 3 body. V celkovém hodnocení série čtyř turnajů GP Zlínského kraje zvítězil (a stal se krajským přeborníkem) Štěpán Řezníček a zajistil si tak postup na MČR v rapid šachu!!! Obrovská gratulace!!! Kategorii dívek do 10 let vyhrála již zmiňovaná Viktorie Všetulová.

V kategorii H-12 nás reprezentoval jediný šachista, a to Martin Dvořák. Získal 4 body a umístil se na desátém místě. V turnaji vyhrál Ondra Vraj z Hošťálkové, který se stal zároveň přeborníkem kraje do 12 let a vybojoval si tím postup na MČR. Z dívek byla nejúspěšnější Zdeňka Jordová z Postoupek.

V kategorii H-14 vyhrál František Mrkus ze Starého města se 6,5 body. Nejlepší dívkou byla s 5 body Lucka Ambrožová, rovněž ze Starého Města, které se mezi kluky umístila na krásném třetím místě! Ze Vsetína se v téhle kategorii praly dvě šachistky a tři šachisté. Nejvýrazněji se prosadila Adéla Bierská. Nasbírala 5 bodů a patří jí pěkné páté místo mezi kluky a druhé dívkami. V posledním kole porazila velmi silného hráče - Davida Opluštila z Postoupek. O první místo mezi dívkami mohla ještě bojovat Klára Dančáková. Hned v prvních dvou kolech se ale šance rozplynuly, když obě prohrála. První kolo prohrála s dalším Zbrojovákem, Danem Mikušem. Ve druhém kole to bylo lepší, již si stavěla dámu v koncovce, dvacet minut jí však bylo málo... A tak z toho byly nakonec 4 body a ve výsledkové listině konečné jedenácté místo mezi kluky a třetí mezi dívkami.

Dále se v turnaji představili Zbrojováci: Leo Janovský, Dan Martinec (oba 3 body) a Dan Mikuš (2,5 bodu). V sérii GP nakonec suverénně zvítězil František Mrkus (St. Město). Kategorii dívek ovládla Lucka Ambrožová (St. Město), která za sebou nechala obě naše holky - Kláru i Adélu. Klára skončila druhá a Adéla třetí. Naštěstí ale postupují všechny tři. Z téhle kategorie totiž postupují dvě dívky + Adéla, která si postup zajistila na minulém MČR, kde excelovala čtvrtým místem.

Na MČR v rapid šachu mládeže tedy uvidíme tři naše šachisty. Štěpána Řezníčka, Adélu Bierskou a Kláru Dančákovou. Budu vám strašně fandit ;-)
Výsledky Májového turnaje mládeže jsou uložené na chess-results, fotografie si můžete prohlédnout ZDE.