historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

GP-MALENOVICE

Grand Prix mládeže v Malenovicích

V sobotu 12. dubna se ve Zlíně Malenovicích hrál třetí turnaj letošní série Grand Prix v rapid šachu mládeže. V turnaji se velmi dobře dařilo i pětici vsetínských mládežníků a Klárka Dančáková dokonce zvítězila v kategorii D14!

Na turnaji jsem musel dělit pozornost mezi více hráčů z celého kraje, takže jsem nestihl sledovat zdaleka všechno dění kolem šikovných hráčů Zbrojovky (v komentářích mě případně může doplnit a upřesnit pan Řezníček), přesto jsem se rád nabídl, že o malenovickém turnaji a o podařeném vystoupení šachistů Vsetína napíšu aspoň pár řádek.

V Kategorii do 10 let hrají v letošním ročníku GP prim Viktorka Všetulová ze Starého Města a Pavel Opluštil z Postoupek, kteří hráli i v Malenovicích nejvyzrálejší šachy a podělili se o první dvě místa. Mezi jejich hlavní konkurenty patřili Patrik a Štěpán Řezníčkovi. Patrik začal turnaj ve velkém stylu čtyřmi výhrami, pak po zbytečné chybě v zahájení prohrál s Viktorkou, v další partii remizoval se Štěpánem a v poslední partii v boji o medailové pozice podlehl šikovnému Dominikovi Večeřovi. V každém případě od Patrika velmi pěkný výkon, celkové 8. místo a navíc zlatá medaile v podkategorii do osmi let. Dobré šachy hrál Štěpán, který v celém turnaji prohrál jen s vítězkou turnaje, k tomu dvakrát remizoval a vybojoval bronzovou medaili mezi kluky do deseti let! Štěpán je po třetím turnaji GP na 3. místě celkového pořadí své kategorie a v posledním turnaji, který se bude hrát 24. května ve Vsetíně, má výborné šance bojovat o postup na MČR v rapidu. V průběhu turnaje jsem příliš nestíhal sledovat dalšího vsetínského borce Gabriela Kamase. Gabriel měl sice pomalejší start, ale pak se čtyřmi výhrami za sebou probojoval na parádní 7. místo celkového pořadí a Vsetínu tak mezi nejmladšími vyrůstá další šikovný borec. Celkové pořadí kategorie H+D10 najdete ZDE

Kategorie do 12 let měla hlavní favority ve dvojici Ondřej Vraj z Hošťálkové a Saša Skalský ze Starého Města. Mezi ně se v konečném pořadí probil ještě staroměstský Lukáš Macháček. Výraznou roli v turnaji dvanáctiletých sehrál Martin Dvořák, který podával velmi bojovné výkony a odměnou mu tak byl jeho prozatím nejlepší výsledek v krajských turnajích - vynikající 6. místo! Vzhledem k tomu, že bude ve stejné kategorii hrát i příští rok, má velký zájem o šachy a lepší se každým okamžikem, čeká ho do budoucna řada ještě výraznějších úspěchů. A silnému hráči a šikovnému mladému trenérovi z Postoupek Martinovi Dvořákovi  roste ve Vsetíně velmi zdatný jmenovec:-) Celkové výsledky H+D12 najdete ZDE

V kategorii do 14 let byl největším favoritem František Mrkus ze Starého Města, který nakonec skončil třetí - před něj se dostali hošťálkovský Kája Vraj a postoupecký David Opluštil. Z pohledu Zbrojovky však v turnaji bylo nejzajímavější hodnocení dívek. Turnaje se sice kvůli nemoci nemohla zúčastnit Áďa Bierská, krásný úspěch se však podařil Klárce Dančákové. Klárka vybojovala 4,5 bodu, celkové 7. místo mezi 28mi účastníky a především cenné vítězství mezi dívkami. I když tomu Klárka v průběhu turnaje příliš nevěřila (pořád říkala, že mezi holkami bojuje jen o druhé místo:-D), výborným závěrem nakonec předstihla i medailistku z nedávného MČR mládeže Lucku Ambrožovou a stala se královnou nejstarší kategorie! Klárka hrála svým typickým velmi aktivním a útočným stylem, kterému soupeři jen obtížně odolávali, podařilo se jí porazit mimo jiné i pátého nasazeného Honzu Nekardu (černými ve své nové velké zbrani - francouzské obraně, no v Klárčině podání spíše francouzském útoku!). Přitom ještě větší zlepšení Klárku čeká, až trošku zpomalí a co teprve až začne samostatně trénovat!!?? Pak by myslím si mohla porážet i nejsilnější kluky ve své kategorii. Každopádně za úspěšné vystoupení v Malenovicích patří Klárce velká gratulace! Celkové výsledky kategorie H+D14 najdtete ZDE

Závěrem si ještě dovolím pochválit další úspěšné Valachy v turnaji - Ondra Vraj vyhrál v celkovém pořadí dvanáctek, Kája Vraj triumfoval ve čtrnáctkách, oba hráli velmi pěkně! Ačkoliv mám do Valacha 100km daleko, z šikovných šachistů ze Vsetínska mám velkou radost.

Přidávám ještě odkaz na článek ZDE  pořadatele turnaje pana Tomka, ve kterém najdete i fotogalerii z turnaje.