Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

VESELÉ PŘÍHODY Z ARCHÍVU

 

 Moravskoslezská liga 1993/94  (Vsetín - LeRK Brno 1½:6½)

 V onom utkání sehrál na poslední šachovnici pozoruhodnou miniaturku mistr Fichtl. Komentoval ji později dr. Veselý:

t: Svobodné slovo, leden (?) 1994 - Kde se tam vzal? "V moravskoslezské lize se těsně před Vánocemi hrál zápas Lokomotiva LeRK Brno - Vsetín, brněnští byli vysokými favority a výsledek papírový předpoklad potvrdil. Jen k jednomu «zádrhelu» došlo. Proti outsiderovi, družstvu Vsetína, nastoupil na poslední šachovnici předseda Šachového svazu ČR Jiří Vachek v domnění, že si dobře zahraje s nějakým vsetínským hráčem snad první třídy. Proti němu však usedl - světe, div se! - dvaasedmdesátiletý, nicméně čiperný mezinárodní mistr Fichtl. Miniaturní partie svědčí o tom, že ten stále dovede šachy hrát a také o tom, že strach ze soupeře nemůže vést k ničemu dobrému. Přitom dobře víme, že Jiří Vachek - kromě svých funkcionářských kvalit - je i jedním z mála předsedů, který šachy hrát dovede."

Vachek J - Fichtl J, Moravskoslezská liga 1993/94 (Vsetín - LeRK Brno 1½:6½), dámský gambit

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.Jc3 e5 4.dxe5 Dxd1 5.Jxd1 Pružnější je 5.Kxd1. 5.-Jc6 6.f4 Se6 7.a3? Proč ne 7.e4 atd.? Teď to dopadne zle, takových oslabení využíval Fichtl už před padesáti lety. 7.- Jd4! 8.Je3 Jb3 9.Vb1 Sc5 Třeba s hrozbou Sxe3 a Sf5. 10.Jd1? Tak to půjde rovnou. 10.-Sf5  0-1     glos. (jv)

 

v sezóně 1995/96

   V průběhu soutěže došlo ještě k jedné zajímavosti. Vzhledem k tomu, že jsem v té době působil v roli kapitána, docházela na moji adresu pochopitelně všelijaká korespondence. Jenže v adrese před mým jménem bylo uvedeno: "ing.". Okamžitě jsem si vzpomněl na podobnou situaci před drahnými léty, kdy se na obálkách objevovalo zase "dr.". A tak jsem celou situaci uvedl na pravou míru článkem v časopise Moravskoslezský šach 4/1996:

t: Ani dr., ani ing. ! "V poslední době mi došlo v šachové korespondenci několik dopisů s adresou ing. Stanislav Juříček. Že by po asi 15 letech opět řádil nějaký šotek? Tehdy mi pro změnu došlo několik psaní s adresou dr. S.J. a proč, to jsem zjistil poměrně záhy, takže byl čas to napravit. Jeden můj klubový kolega, velmi pečlivý funkcionář, chtěl na soupisku družstva napsat do jedné kolonky «kapitán družstva», do druhé pak moje jméno. Jenže - do první kolonky formuláře se text nevešel a tak zkrácená verze «kapitán dr.», kdy «r a tečka» už zasahovaly do kolonky druhé k mému jménu, umožnila mylnou informaci. Jak je to dnes s oním ing. nevím, zato odpovědně ubezpečuji, že ani jeden z těchto titulů se opravdu, ale opravdu neprojevil na mém platu. Ono to člověka potěší mít před jménem dr. ing. , ale to bych musel navštívit nějakou univerzitu a - stejně by mi za jméno přidali ještě (nebo pouze?) h.c.! A tak sděluji, že z titulů vlastním jenom tyto: kandidát mistra, dvanáct titulů oddílového a jedenáct okresního přeborníka. Případné žertéře však upozorňuji, že pro účely korespondence je to nepoužitelné!" (sj) - (V článku je narážka na funkcionáře Jana Doné a také na prezidenta Václava Havla, který v té době sbíral akademické tituly honoris causa jako na běžícím pásu.)

 
v sezóně 1992/93

  Na závěr ještě příhoda z posledního kola: Hráč B (bílý) na tahu právě proměňoval c-pěšce v dámu - a teď dávejte velký pozor na ono provedení - vzal Pc7 ze šachovnice, postavil na pole c8 dámu a beze slova stiskl černému hodiny. Ten mohl soupeře okamžitě zmatit dvěma tahy, ale překvapivě dámu odstranil, postavil bílého pěšce zpět na c7 a znovu spustil hodiny soupeři ... Bílý s udiveným výrazem celý cyklus přesně zopakoval a tentokráte při postavení dámy zdůraznil: "Dáma!". Černý se mnoho nerozpakoval a proces zase vrátil s poznámkou: "Naučte se pravidla!" Když se to opakovalo už potřetí, pochechtávající se diváci upozornili rozhodčího, že se u stolku děje cosi neobvyklého. A taky že jo! Za přihlížení rozhodčího a bavících se čumilů se vše zopakovalo ještě asi dvakrát, načež sudí napomenul černého: "... aby už nechal těch blbostí, když to má stejně vyhrané." Černý se jen pousmál a uctivě se dotázal, jakou že má pan rozhodčí kvalifikaci a když zjistil, že dosti vysokou, poradil mu, aby si šel zopakovat školení. Rozhodčí vyvalil oči, nafoukl se jako holub-bublák, přede všemi černého napomenul za znevažování své funkce a výsměšně dodal: "Děláte ze mne vola?" - To ovšem černého dopálilo. Vyžádal si Pravidla a hlasitě přečetl: "Když pěšec dosáhne (zvedl výstražně prst a zopakoval slovo «dosáhne») nejvzdálenější řady od výchozího pole, musí být jako součást téhož tahu zaměněn za nový kámen - D,V,S nebo J téže barvy." (pozn. /sj/: čl. 3.7 Pravidel) - Pak dodal: "A dosáhl? Nedosáhl, vždyť jej bílý pouze odstranil ze 7. řady! A jestli je tu někdo vůl, tak já to rozhodně nejsem!" - Co vy na to, rozhodčí a hráči? Také tak proměňujete pěšce? Pak vězte, že to děláte opravdu špatně! A nevymlouvejte se, že je to "prkotina". Není. Pokud by byla, pak mi řekněte, proč v těch Pravidlech je ono slovo «dosáhne». Na 8. řadu ho prostě postavit musíte!

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk